Powrót kontroli granicznych. Kogo i gdzie będą sprawdzać?

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 07.07.2025 / Komentarze
Od 7 lipca 2025 roku Polska wprowadziła tymczasowe kontrole na granicach z Niemcami i Litwą. Rząd podjął tę decyzję w odpowiedzi na wzrost zagrożeń związanych z bezpieczeństwem oraz nasilającą się presją migracyjną. Prace służb w naszym województwie od początku nadzoruje Wicewojewoda Bartosz Brożyński.

Dlaczego wprowadzono kontrole?

 
Pomimo członkostwa Polski w strefie Schengen, która zakłada swobodny przepływ osób, unijne regulacje przewidują możliwość tymczasowego przywrócenia kontroli w szczególnych okolicznościach. Obecna decyzja została podjęta w obliczu takich wyjątkowych wyzwań.
 
 Szczegóły działań
 
* Okres obowiązywania:od 7 lipca do 5 sierpnia 2025 r.
* Obszar objęty kontrolami: granica z Niemcami (52 punkty) i Litwą (13 punktów)
* Zakres: kontrole wyrywkowe, przy wjeździe do Polski
* Cel: zwiększenie bezpieczeństwa, ograniczenie nielegalnej migracji
* Zaangażowane służby: Straż Graniczna, Policja, Żandarmeria Wojskowa, Wojska Obrony Terytorialnej (ponad 1800 funkcjonariuszy)
 
Powody decyzji
 
Władze państwowe wskazują, że kontrole mają:
 
* przeciwdziałać nielegalnemu przekraczaniu granic,
* ograniczyć przestępczość transgraniczną,
* wzmocnić bezpieczeństwo wewnętrzne,
* reagować na zmieniającą się sytuację migracyjną w krajach sąsiednich.
 
Premier Donald Tusk oraz minister Tomasz Siemoniak podkreślają, że działania te mają na celu kontrolowanie przepływu migrantów — zarówno tych przybywających przez Litwę, jak i próbujących przedostać się do Niemiec przez Polskę.
 
Jak wygląda kontrola w praktyce?
 
Na granicy z Niemcami funkcjonuje 52 punkty kontrolne, z czego 16 działa całodobowo. Z kolei na granicy z Litwą wyznaczono 13 miejsc, w tym dwa stałe: w Budzisku i Ogrodnikach.
 
Kontrole są wyrywkowe i skierowane głównie na busy i pojazdy przewożące większą liczbę osób. Sprawdzane są dokumenty tożsamości oraz legalność przewozu. W punktach stałych wykorzystywane są mobilne jednostki tzw. schengen-busy oraz kontenery kontrolne. Dodatkowo prowadzony jest nadzór kolejowy, głównie w pobliżu granic, z poszanowaniem harmonogramów przejazdów.
 
Wicewojewoda zachodniopomorski Bartosz Brożyński zaznaczył:
- Ruszyły kontrole na granicy polsko-niemieckiej. Funkcjonariusze Straży Granicznej prowadzą je w sposób selektywny, aby nie powodować utrudnień w ruchu: typują pojazdy i sprawdzają dokumenty osób podróżujących w stronę Polski.  Pamiętajmy, aby udając się za naszą zachodnią granicę, mieć ze sobą paszport lub dowód osobisty (kontrole prowadzą również służby niemieckie).
 
Co warto wiedzieć jako podróżny?
 
* Spodziewaj się ewentualnych opóźnień, szczególnie na przejściach takich jak Kołbaskowo, Lubieszyn, Rosówek czy Krajnik Dolny.
* Zawsze miej przy sobie ważny dokument tożsamości: dowód osobisty lub paszport.
* Nie przewoź osób bez dokumentów — grozi to odpowiedzialnością prawną.
* Współpracuj z funkcjonariuszami – ich działania mają zapewnić bezpieczeństwo wszystkim obywatelom.
 
Wstępne efekty
 
Już pierwszego dnia funkcjonowania nowych zasad, na granicy z Litwą zatrzymano czterech obywateli Afganistanu próbujących nielegalnie wjechać do Polski. Na zachodniej granicy sprawdzono ponad 350 osób i 160 pojazdów — jednej osobie odmówiono wjazdu. Te dane sugerują skuteczność prowadzonych działań.
 
Współpraca i kontekst europejski
 
Litwa zadeklarowała gotowość do ścisłej współpracy z Polską. Oba kraje dążą do minimalizowania niedogodności dla podróżnych. Komisja Europejska została poinformowana o decyzji zgodnie z wymogami prawa unijnego.
 
Warto dodać, że Polska nie jest odosobniona — Niemcy przywróciły kontrole graniczne już w 2023 roku. Coraz więcej krajów UE decyduje się na podobne środki w odpowiedzi na napięcia geopolityczne, szczególnie w kontekście działań Rosji i Białorusi.
 
Foto: FB Bartosz Brożyński