Pomoc dla rodzin osób niepełnosprawnych

Miasto z Wizją / 04.08.2020 / Komentarze
Opieka wytchnieniowa - MOPS prowadzi rekrutację chętnych do udziału w tegorocznej edycji programu

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej od wielu lat organizuje różnego rodzaju programy i czynnie włącza się w inicjatywy mające na celu wspieranie osób potrzebujących z terenu naszego miasta. Nie inaczej jest i tym razem.

Szczecinecki MOPS prowadzi rekrutację uczestników chcących wziąć udział w programie „Opieka wytchnieniowa 2020”, który realizowany jest w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Opieka ta miałaby być realizowana w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej i ma pomóc jej opiekunowi w codziennych obowiązkach, a także pozwolić na chwilę wytchnienia w opiece nad osobą niepełnosprawną.

- Celem programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi niepełnosprawnymi z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. A także wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności, poprzez doraźną pomoc w formie opieki wytchnieniowej – wyjaśniają pracownicy szczecineckiego MOPSu.

Szczegółowe informacje na temat programu i możliwych form pomocy możemy uzyskać dzwoniąc pod nr tel. 94 372 80 84 oraz 94 372 80 14 lub w siedzibie MOPS przy ul. Wiejskiej 4, pokój nr 27 i 28 w dniach i godzinach przyjęć interesantów (poniedziałek i wtorek w godz. 8.00–11.00 oraz w czwartek w godz. 14.00–16.00.

Nabór wniosków prowadzony jest w sposób ciągły do wyczerpania limitu godzin usług. Aby móc skorzystać z opieki wytchnieniowej należy dostarczyć wypełnione zgłoszenie, orzeczenie o niepełnosprawności oraz kartę oceny stanu pacjenta wg zmodyfikowanej skali Barthe. Druki dokumentów można uzyskać m.in. w siedzibie MOPS przy ul. Wiejskiej4, w Punkcie Obsługi Interesanta oraz w pokojach nr 6 i 27 w dniach i godzinach pracy ośrodka.

Tekst: Marzena Góra

Foto: 123rf