Połów ryb na Wierzchowie - wymiary, limity, ceny

Miasto z Wizją / 15.07.2016 / Komentarze
Wójt wydłuża wędkarski sezon

O tym, że Gmina Szczecinek została rybackim użytkownikiem jeziora Wierzchowo - do 2036 roku - pisaliśmy na początku czerwca w artykule:

Podaliśmy też wysokość opłat, które należy wnieść by legalnie poławiać ryby na tym jednym z najpiękniejszych akwenów na Pojezierzu Drawskim:

Początkowo sezon wędkarski na jeziorze Wierzchowo miał trwać do 31 października. Jednak Wójt Gminy Szczecinek Ryszard Jasionas, po konsultacjach z wędkarzami, zdecydował o jego wydłużeniu do 30 listopada, zarówno z łodzi jak i z brzegu.

W swoim zarządzeniu wójt podał również zasady, na jakich wędkarze mogą poławiać ryby na Wierzchowie. Otóż zabroniony został połów ryb w ustalonych dla nich okresach ochronnych i w obrębie ochronnym, czyli w Zatoce Wielkie Błoto, zwanej przez wędkarzy również Zatoką Wielkiego Szczupaka. Ma to związek z zapisami planu ochronnego Natura 2000 Jeziora Szczecineckie.

Podobnie, jak w Polskim Związku Wędkarskim czy u rybaków, wędkarze zobowiązani są przestrzegać wymiarów ochronnych ryb. Na Wierzchowie wynoszą one: karp do 40 cm, lin do 30 cm, okoń do 20 cm (dolny wymiar) i od 35 cm (górny wymiar), sandacz do 55 cm (dolny) i od 80 cm (górny), sum do 80 cm, szczupak do 55 cm (dolny) i od 85 cm (górny), węgorz do 55 cm oraz wzdręga do 15 cm.

Na Wierzchowie nie wolno poławiać sandacza w okresie od 1 grudnia do 31 maja, suma - od 1 listopada do 30 czerwca, szczupaka - od 1 listopada do 30 kwietnia i węgorza - od 15 czerwca do 15 lipca.

Ponadto wójt wprowadził następujące limity ilościowe ryb do zabrania z łowiska - w ciągu doby, w godz. 0.00 - 24.00:

sum, sandacz, szczupak i węgorz - 2 szt. łącznie

karp i amur - 2 szt. łącznie

lin - 3 szt.

leszcz - 15 szt.,  jednak nie więcej niż 10 kg

okoń - 15 szt.,  jednak nie więcej niż 5 kg

Ponadto wędkarze mogą zabrać z łowiska ryby innych gatunków niewymienionych wyżej w ilościach nieprzekraczających 5 kg w ciągu doby.

Przypomnijmy też cennik za uprawianie sportu wędkarskiego na jeziorze Wierzchowo. Otóż za cały sezon wędkarski w 2016 roku wędkarz zapłaci 120 zł (łowiąc z brzegu) i 250 zł (z łodzi). Można też wykupić zezwolenie na wędkowanie na okres 1 miesiąca (opłata: 80 zł z brzegu i 150 zł z łodzi), dwa tygodnie (60 zł - 120 zł), tydzień (48 zł - 80 zł) oraz 1 dzień (38 zł - 55 zł).

Za połów w nocy z brzegu tj. od zmroku do świtu (połów ryb na Wierzchowie nocą dozwolony jest tylko z brzegu!) obowiązuje dodatkowa opłata w wys. 30 proc. opłaty zasadniczej. Z kolei opłata za połów pod lodem mieści się w opłacie zasadniczej.

Wniesienie opłaty za połów z łodzi za dany okres połowu upoważnia do wędkowania w nocy z brzegu bez konieczności wnoszenia dodatkowej opłaty.

Rzecz jasna, zezwolenie na wędkowanie ważne jest wyłącznie z kartą wędkarską. Dokumentem upoważniającym do wędkowania na jeziorze Wierzchowo jest dowód wpłaty oraz pisemne zezwolenie wydane przez Gminę Szczecinek.

Sprzedaż zezwoleń na połów prowadzony jest w Urzędzie Gminy Szczecinek przy ul. Pilskiej 3.