Pijani kierujący i oszust z fałszywymi dokumentami

Miasto z Wizją / 20.02.2017 / Komentarze
Tydzień szczecineckiej policji

W ubiegłym tygodniu policjanci zatrzymali 7 nietrzeźwych kierujących w tym 3 rowerzystów. Jak powiedziała "Miastu z Wizją" rzecznik prasowy szczecineckiej policji mł. asp. Anna Matys, niechlubnym rekordzistą okazał się 36-letni mężczyzną jadący Volkswagenem Golfem, zatrzymany do kontroli przez funkcjonariuszy szczecineckiej drogówki na terenie gminy Borne Sulinowo. Szofer wydmuchał w alkomat ponad promil alkoholu.

Policjanci drogówki po raz kolejny przeprowadzili działania pod nazwą "Trzeźwy poranek". Tym razem kontrole odbyły się na ulicach Szczecinka i gminy Szczecinek. Kierowcy poddawani byli badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Okazało się, że nie wszyscy zaczęli dzień na trzeźwo.

- Łącznie policjanci wykonali 402 badania na trzeźwość i ujawnili jednego kierującego na "podwójnym gazie" - mówi A. Matys. - Okazał się nim 59-letni motorowerzysta zatrzymany do kontroli na ul. Kołobrzeskiej. Mężczyzna w chwili badania miał 0,8 promila alkoholu w organizmie a stan w jakim się znajdował tłumaczył faktem zjedzonej z samego rana… cytryny.

Za popełnione przestępstwo kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy. Zgodnie z obowiązującym prawem grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów i grzywna.

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją i Przestępczością Gospodarczą szczecineckiej komendy zatrzymali mężczyznę, który na podstawie fałszywego zaświadczenia o zatrudnieniu, wyłudził kredyt na zakup sprzętu elektronicznego o wartości około 13 tys. zł. Mężczyźnie za popełnione przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

- Oszust przedstawił sprzedającemu dowód osobisty i nieprawdziwe oświadczenia o stanie zatrudnienia i uzyskiwanych dochodach - mówi A. Matys.

- Czynu tego dokonał 45-letni mężczyzna w jednym ze szczecineckich sklepów a przedmiotem wyłudzenia był sprzęt elektroniczny w postaci telewizora, głośników, twardego dysku i przewodu optycznego na łączną  kwotę 7,2 tys. zł. Mężczyzna pomyślał również o zakupie ubezpieczenia na sprzęt. Łączna wartość udzielonego kredytu wyniosła, więc około 13 tys. zł. Z uwagi na duże gabaryty zakupionego sprzętu został on w sklepie do czasu zorganizowania transportu.

Po wyjściu ze sklepu mężczyzna pierwsze kroki skierował do jednego z lombardów, gdzie ze sprzedawcą ustalił kwotę, jaką wypłaci mu za przywieziony sprzęt. Mężczyzna przystał na warunki sprzedawcy z lombardu i pożyczył od ekspedienta 20 zł, po czym zadzwonił po taksówkę, którą miał przetransportować sprzęt ze sklepu prosto do lombardu.

- Mężczyznę wychodzącego ze sklepu ze sprzętem zatrzymali policjanci i doprowadzili do komendy. W chwili zatrzymania 45-latek znajdował się pod wpływem alkoholu, dlatego noc spędził w policyjnym pomieszczeniu dla osób zatrzymanych - mówi A. Matys.

- Niemal każdego dnia policjanci zatrzymują osoby posiadające przy sobie środki odurzające - ujawnia A. Matys. - Ostatnio podpadł 22-letni mieszkaniec gminy Szczecinek, który miał przy sobie marihuanę. Jeszcze raz przypominam, że prawo jest prawem i że posiadanie narkotyków jest przestępstwem. W tym wypadku czyn zagrożony jest karą do 3 lat pozbawienia wolności. W tej kwestii nie może być i nie będzie z naszej strony żadnego pobłażania.