Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 18.10.2021 / Komentarze
Wysyłają maile o zaległości podatku. Klikniesz w link, zainfekujesz komputer

Oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów i wysyłają e-maile z informacją o rzekomej zaległości w płatności podatku - ostrzega CERT Polska (pierwszy w Polsce zespół reagowania na incydenty - z ang. Computer Emergency Response Team). Ostrzega przy tym przed kampanią, której celem jest zainfekowanie komputerów złośliwym oprogramowaniem.

"W e-mailach cyberprzestępcy podszywają się pod Ministerstwo Finansów z fałszywym adresem nadawcy "info@gove[.]pl". Wiadomość o tytule "Zaległe płatności podatku" zawiera informację o rzekomej rozbieżności w ewidencji podatkowej.

- Odbiorca zachęcany jest do pobrania i otworzenia załączonych arkuszy Excela, aby udać się z nimi banku lub urzędu skarbowego" - napisali w mediach społecznościowych eksperci ds. cyberbezpieczeństwa.

Maile o zaległości podatku - uwaga na złośliwe oprogramowanie LokiBot

Zespół CERT Polska wyjaśnił, że "w rzeczywistości uruchomienie załącznika spowoduje infekcję komputera trojanem LokiBot", co "umożliwi oszustom zdalny dostęp do komputera i pozyskanie wrażliwych informacji". W ten sposób przestępcy mogą np. zdobyć zapisane dane logowania do serwisów internetowych.

"Zachowajcie czujność" - apeluje CERT Polska.

Oszuści nie ustają w swoich działaniach. We wrześniu pojawiły się ostrzeżenia przed SMS-ami z fałszywą informacją o skierowaniu na kwarantannę.

Z kolei w ostatnich tygodniach ING Bank Śląski ostrzegał przed fałszywą stroną, a Bank BPS informował, że cyberprzestępcy podszywają się pod bank i wysyłają wiadomości e-mail z rzekomym potwierdzeniem przelewu. Wcześniej klientów Getin Banku przed oszustami ostrzegał CSIRT KNF. Jak informowano, cyberprzestępcy przygotowali fałszywy panel do logowania.

Tekst (opracowanie): Sławomir Włodarczyk

Źródło: TVN24