Orkiszowe pierogi z jagodami z ciasta zaparzanego

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 23.07.2016 / Komentarze
To kolejna kuchenna - i oczywiście pyszna - propozycja na wykorzystanie trwającego sezonu na jagody

Zjeść orkiszowe pierogi z jagodami to nie grzech. Zdecydowanie szybciej się je zjada, niż robi. Przygotowanie pierogów wymaga trochę pracy, ale szczęśliwie ich smak wynagradza cały wysiłek. Pierogi z jagodami „chodziły” za mną od dawna, ale musiałam znaleźć  trochę więcej czasu na przygotowanie takiego obiadu. Z maluchem biegającym po kuchni nie jest łatwo cokolwiek gotować, a co dopiero lepić pierogi. Do tego przedsięwzięcia musiałam się dobrze przygotować, aby córka wystarczająco długo spała, a ja miała czas na pichcenie. Plan zakończył się sukcesem i dzisiaj prezentuję przepis na orkiszowe pierogi z jagodami z ciasta zaparzanego gorącą wodą.

Dlaczego zaparzanego? Zaparzanie mąki sprawia, że ciasto staje się delikatniejsze i „lżejsze”. Ma to znaczenie szczególnie przy stosowaniu mąki z pełnego przemiału. Mąka pełnoziarnista, poprzez dużą zawartość błonnika, jest mąką „ciężką” i dania z jej dodatkiem mogą sprawiać wrażenie mało delikatnych oraz twardych. Zaparzanie mąki zmienia jej konsystencję. Stąd propozycja na wykorzystanie takiej metody na przygotowanie ciasta na pierogi. Metoda nie jest nowością, moja mama często przygotowywała pierogi z ciasta zaparzanego – oczywiście były pyszne. „Niedaleko pada jabłko od jabłoni”, dlatego dzisiaj ja „bawię” się w zaparzanie ciasta, lepienie pierogów, wszystko po to, aby zjeść pyszny i sezonowy posiłek.

Ilość to 25 pierogów. Wartość odżywcza i wymienniki:
1 sztuka bez sosu: WW = 1.14, WBT = 0.24, kcal = 72.96, węglowodany z błonnikiem = 12.48g, błonnik = 1.09g, białko = 2.36g, tłuszcz = 1.66g, suma wymienników (WM) = 1.38, w tym procent WBT = 18
1 sztuka z sosem: WW = 1.26, WBT = 0.31, kcal = 81.92, węglowodany z błonnikiem =13.24g, błonnik = 1.09g, białko = 2.38g, tłuszcz = 2.37g, suma wymienników (WM) = 1.52, w tym procent WBT = 20

Składniki:
Ciasto:
- 3 szklanki mąki orkiszowej razowej 400g
- 1 i ¼ szklanki gorącej wody ok. 125ml
- Szczypta soli
- 3 łyżki oleju

Farsz:
- 2szklanki (250g) jagód
- 2 łyżki ksylitolu lub miodu (miód w wersji nie dla cukrzyków)
- 1 łyżka (10g) mąki orkiszowej lub ziemniaczanej

Sos:
- ½ szklanki mleczka kokosowego lub jogurtu naturalnego
- 1 łyżka (10g) ksylitolu lub miodu
- garść (50g) świeżych jagód

Wykonanie:
1. Do dużej miski lub na stolnicę przesiej mąkę, dodaj szczyptę soli oraz olej – wymieszaj.
2. Jeżeli robisz ciasto na stolnicy, to z mąki zrób kopiec, na środku dołek, do którego wlewaj małym strumieniem gorącą wodę i mieszaj np. łyżką lub nożem. Na początku wyrabiaj ciasto za pomocą łyżki, noża lub maszyny, ponieważ woda jest gorąca i możesz się poparzyć.
3. Po wymieszaniu ciasta, dalej wyrabiaj je ręcznie lub za pomocą maszyny do czasu aż będzie elastyczne.
4. Jagody wymieszaj z mąką, dodaj ksylitol lub miód.
5. Stolnicę lub blat posyp niewielką ilością mąki orkiszowej, wyłóż ciasto i rozwałkuj je na cienki placek, wytnij 25 krążków. Ja do wycinania krążków używam kształtki do pączków, ale równie dobrze sprawdzi się filiżanka, szklanka czy okrągła miseczka.
6. Na każdy krążek nałożyć łyżkę jagód. Jeżeli lubisz pierogi z dużą ilością jagód, staraj się ich nakładać maksymalnie dużo.
7. Zlep porządnie pierogi, wrzącej wzuć do wrzącej wody i gotuj przez ok 3-4 minuty od momentu wypłynięcia na powierzchnię.
8. Mleczko lub jogurt wymieszać z ksylitolem lub miodem.
9. Ugotowane pierogi polej sosem i posyp świeżymi jagodami

Porady:
1. Dla dzieci poniżej 3 roku życia do słodzenia użyj miód (opcja nie dla cukrzyków), mus daktylowy czy słodki sok jabłkowy – najlepiej świeży, nie z koncentratu.
2. Zaparzane ciasto może służyć do przygotowania pierogów z różnym farszem.
3. Pierogi sklejaj uważnie, aby w trakcie gotowania się nie rozkleiły, bo ugotujesz nie pierogi, a zupę jagodową ;-).
4. Ciasto z mąki pełnoziarnistej dość szybko wysycha, dlatego staraj się je przykrywać bawełnianą ściereczką.

Więcej porad żywieniowych oraz przepisów na smaczne i zdrowe przepisy znajdą Państwo na stronie www.napolslodko.com oraz na profilu www.facebook.com/napolslodko.

Tekst, zdjęcia: dietetyk Anna Englisz