Od niedzieli nowy rozkład jazdy pociągów

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 16.12.2019 / Komentarze
W ciągu doby ze Szczecinka odjedzie 38 składów, w tym 13 pospiesznych. Pendolino nie przyjedzie

W niedzielę 15 grudnia zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów. Będzie aktualny do 14 marca 2020 r. Później kolejarze wprowadzą jeszcze kilka jego korekt (czerwiec, wrzesień i październik), głównie ze względu na trwające i planowane remonty magistrali kolejowych.  

Ofertę połączeń przygotował zarządca infrastruktury, PKP Polskie Linie Kolejowe, wspólnie z przewoźnikami, uwzględniając zamówienia na trasy i planowane w 2020 r. inwestycje na torach, peronach i dworcach. A rok 2020 będzie kolejnym rekordowym pod względem robót, więc pasażerów czekają także utrudnienia.

Co prawda Pendolino już w Szczecinku gościliśmy (wiosna 2016 roku), ale ten "kosmiczny" skład długo jeszcze nie będzie regularnie kursował po szczecineckich torach. Powód? Wpierw trzeba porządnie wyremontować szlak kolejowy z Piły przez Szczecinek do Kołobrzegu. Co prawda inwestycje są zaplanowane, ale ich realizacja to jeszcze przysłowiowa "melodia przyszłości".

Co się zmieni na torach? U nas niewiele. W ciągu doby ze szczecineckiego dworca PKP odjedzie 38 pociągów w tym 13 pospiesznych.

Pierwszy ruszy w trasę o godz. 4.36, z kolej ostatni o godz. 21.06. Szczecinek będzie miał bezpośrednie połączenia m.in. z: Warszawą, Lublinem, Bydgoszczą, Poznaniem, Wrocławiem, Katowicami, Krakowem, Rzeszowem i Przemyślem.

Pierwszy poranny skład - do stolicy województwa wyruszy na szlak o godz. 4.36. Podróż do Szczecina potrwa niespełna 3 godziny.

O godz. 4.50 odjedzie pociąg do Kołobrzegu, o godz. 5.30 do Słupska, o godz. 6.18 do Poznania, a dwie minuty później (6.20) drugi poranny skład do Szczecina. Z kolei o godz. 6.23 będziemy mogli wsiąść do pociągu jadącego do Koszalina, a o godz. 6.35 - do Chojnic.

O godz. 7.47 ze Szczecinka odjedzie IC "Szkuner" do Katowic przez Poznań, Wrocław, Opole i Gliwice. Skład będzie kursować codziennie, również w niedziele i święta.

Dwie minuty później ze Szczecinka odjedzie pospieszny IC "Przemyślanin" - do Słupska przez Białogard, Koszalin i Sławno.

Wieczorem pojedziemy do Kołobrzegu IC "Malczewskim" - odjazd o godz. 18.01. Z kolei o godz. 18.31 do Poznania, o godz. 18.35 do Szczecina a dwie minuty później (18.37) do Chojnic.

O godz. 19.25 ze Szczecinka odjedzie skład do Runowa Pom., a o godz. 19.59 IC "Przemyślanin" przez Poznań, Katowice, Kraków i Rzeszów zawiezie nas do Przemyśla. Planowy przyjazd do celu podróży - godz. 9.34.

O godz. 20.45 pospiesznym IC "Szkuner" pojedziemy do Słupska przez Białogard i Koszalin.

Ostatni pociąg dnia z dworca PKP w Szczecinku odjedzie o godz. 21.06 - do Kołobrzegu.   

Nowości nowego rozkładu jazdy PKP?

Na Pomorzu pociągi wracają na trasę Słupsk - Ustka, a podróż zajmie tylko 22 min. Podróżni skorzystają z dwóch nowych przystanków: Słupsk Północny i Ustka Uroczysko.

Z kolei W Wielkopolsce na linii Poznań - Piła na podróżujących koleją czekają cztery nowe przystanki: Poznań Podolany, Złotniki Osiedle Grzybowe, Złotkowo, Bogdanowo.

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zastrzega, że z uwagi na obfitą ilość prac remontowych na torach godziny odjazdów i przyjazdów pociągów z i do stacji Szczecinek mogą ulegać modyfikacji. Z tego powodu kolejarze apelują do pasażerów, aby przed podróżą dokładnie zapoznawali się ze zmienionym rozkładem jazdy. Te można znaleźć na stronach internetowych przewoźników. Ponadto informacji o rozkładzie jazdy udzielają pracownicy kas biletowych oraz drużyny konduktorskie w pociągach.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk