O staropolskich zwyczajach świątecznych dowiemy się w muzeum

Miasto z Wizją / 29.11.2016 / Komentarze
1 grudnia odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej Bożemu Narodzeniu

Każdego roku w grudniu stroimy świąteczne drzewka, szykujemy wigilijne dania i – wraz z pojawieniem się na niebie symbolicznej pierwszej gwiazdki – zasiadamy z naszymi bliskimi do stołu zastawionego dwunastoma potrawami. W tym czasie nie może także zabraknąć symbolicznego przełamania się opłatkiem, serdecznych życzeń, prezentów, sianka pod obrusem czy wspólnego śpiewania kolęd. Jednak nie każdy wie, co wszystkie te gesty i zwyczaje oznaczają, skąd się wzięły i jak obchodzenie świąt Bożego Narodzenia wyglądało dawniej.

Teraz będzie można się o tym przekonać odwiedzając w czwartek, 1 grudnia szczecineckie Muzeum Regionalne. Tu o godz. 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy pod nazwą „Boże Narodzenie – staropolskie zwyczaje świąteczne”. Będzie to wyjątkowa okazja do przyjrzenia się z bliska eksponatom związaną z tematyką świąteczną, które przyjadą do nas z Muzeum Okręgowego w Pile. Wystawę będzie można oglądać do 29 stycznia2017 r. Organizatorzy serdecznie zapraszają.

Tekst: Marzena Góra