Nowe ulice w Szczecinku, w czwartek 1 grudnia

Miasto z Wizją / 17.11.2016 / Komentarze
Zmienimy 9 Maja na Władysława Bartoszewskiego, a Boh. Stalingradu na Witolda Pileckiego

Wielu mieszkańców Szczecinka połozy się spać w środę 30 listopada w swoich mieszkaniach przy ul. 9 Maja i Bohaterów Stalingradu. Następnego dnia obudzą się już w nowej "rzeczywistości" - staną się mieszkańcami (odpowiednio) ulic Władysława Bartoszewskiego i Witolda Pileckiego.

Taka zmiana to następstwo decyzji Rady Miasta z dn. 17 października br. oraz opublikowania obu uchwał w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

Wojewoda uczynił to dziś (czwartek 17 listopada) z terminem 14-dniowym. Oznacza to, że Szczecinek zmieni nazwy dwóch ulic w czwartek 1 grudnia br.

Jak podkreślił w rozmowie z "Miastem z Wizją" burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, co najważniejsze, bo dużo osób o to pyta, zmiany nazw ulic nie pociągną za sobą dodatkowych kosztów finansowych dla mieszkańców.

- W związku ze zmianą nazw ulic ich mieszkańcy nie muszą wymieniać żadnych dokumentów - mówi burmistrz. - Wszystkie dowody osobiste, paszporty, prawa jazdy w dalszym ciągu zachowają swoją ważność i w związku z tym żadnych kosztów państwo nie poniesiecie. Dokumenty są ważne pięć lat i przez taki okres nie trzeba będzie ich wymieniać. Takie działania zostały zapisane w tzw. "Ustawie dekomunizacyjnej" przyjętej przez Sejm RP. Dotyczy to także np. zapisów działek w księgach wieczystych. Natomiast wszędzie tam, gdzie nazwę ulicy trzeba będzie jednak zmienić, będzie to czynione nieodpłatnie, w żadnym przypadku nie obciąży kieszeni osoby mieszkającej przy dawnych ulicach 9 Maja i Bohaterów Stalingradu. Drobne koszty mogą ponieść za to przedsiębiorcy, np. związanych z kosztami druku nowych wizytówek, reklam czy też papieru firmowego, na którym widnieje aktualny adres.

Burmistrz ujawnił nam również, że wszelkie koszty wykonania tabliczek z nowymi nazwami ulic poniesie ratusz.