Nowa siedziba czeka na organizacje pozarządowe

Miasto z Wizją / 18.09.2019 / Komentarze
Burmistrz Daniel Rak: Budynek został już odebrany. Wkrótce rozpocznie się meblowanie pomieszczeń

W sierpniu minionego roku budynek dawnego Gimnazjum nr 1 przy ul. Armii Krajowej został przekazany wykonawcy, który podjął się realizacji zadania polegającego na jego wyremontowaniu oraz przystosowaniu do nowej funkcji. Właśnie tu swoją siedzibę już wkrótce będą miały organizacje pozarządowe, które dotychczas spotykały się w wymagającym kapitalnego remontu obiekcie zlokalizowanym przy ul. Bartoszewskiego 9. Prace w obiekcie przy ul. Armii Krajowej dobiegły już końca, budynek został już także odebrany przez inwestora, czyli miasto. Lada dzień rozpocznie się meblowanie poszczególnych pomieszczeń. Później przyjdzie pora na wprowadzenie się do swojej nowej siedziby szczecineckich organizacji pozarządowych. Nastąpi to jeszcze w tym roku.

- To już finał tej długiej i bardzo potrzebnej inwestycji – mówi burmistrz Daniel Rak. - Przez kilka lat przymierzaliśmy się do tego, żeby znaleźć takie miejsce dla organizacji pozarządowych. One do tej pory funkcjonowały w budynku przy ul. Bartoszewskiego, który wymaga naprawdę kapitalnego remontu i w najbliższym czasie zapewne podejmiemy decyzję, w jaki sposób będziemy postępowali i jakie będą dalsze losy tamtego obiektu.

-Dzisiaj jesteśmy przy ul. Armii Krajowej. Budynek ten wcześniej był przeznaczony na cele dydaktyczne i odbywały się tu lekcje. Jednak od jakiegoś czasu obiekt ten stał pusty. W tej chwili został ukończony jego całkowity remont, nastąpiła również zmiana sposobu użytkowania tego budynku właśnie z obiektu szkolnego na centrum organizacji pozarządowych. To całkiem nowa funkcja, inny układ komunikacyjny, przesunięty korytarz, duże klasy lekcyjne podzielone zostały na mniejsze sale, w których będą funkcjonowały stowarzyszenia.

- Swoją siedzibę znajdzie tu ok. 40 stowarzyszeń – kontynuuje burmistrz. - Samorządowa Agencja Promocji i Kultury, która będzie zarządzać tym obiektem, rozdysponuje poszczególne pomieszczenia dla konkretnych organizacji z uwzględnieniem ich potrzeb. Stowarzyszenia mają różną intensywność spotkań, podejmują różne kierunki działania, a co za tym idzie mają różne potrzeby. Znajdują się tu również wspólne pomieszczenia, jak ogólnodostępne i w pełni wyposażone aneksy kuchenne, łazienki oraz sale konferencyjne.

Wkrótce rozpocznie się meblowanie wyremontowanych pomieszczeń. Realizacji i finansowania tego zadania podjęła się firma Kronospan w ramach porozumienia zawartego z miastem. - My już odebraliśmy ten budynek. Inwestycja kosztowała miasto 2 mln 400 tys. zł. Obecnie obiekt jest jeszcze nieumeblowany, czekamy na realizację porozumienia z firmą Kronospan. Wiemy, że Kronospan wyłonił już wykonawcę, a zarząd firmy cały czas był w kontakcie z dyrekcją SAPiKu w sprawie uzgodnienia sposobu umeblowania tych pomieszczeń. W ciągu najbliższego miesiąca rozpoczną się prace montażowe i mam nadzieję, że do końca roku ten budynek będzie miał już swoich docelowych użytkowników, czyli szczecineckie stowarzyszenia – dodaje burmistrz Daniel Rak.

Tekst, zdjęcia: Marzena Góra