Nocna i świąteczna opieka - był Podimed, będzie przychodnia Amelia

Miasto z Wizją / 22.06.2020 / Komentarze
Szpital wybrał nową placówkę mającą świadczyć usługi z zakresu nocnej i świątecznej opieki medycznej

To nie koniec zmian dla mieszkańców naszego powiatu, dotyczących nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Okazuje się, że władze szpitala, po wypowiedzeniu umowy spółce Podimed świadczącej takie usługi od ponad 22 lat, postanowiły zawrzeć umowę z inną szczecinecką przychodnią. Od 1 lipca pomocy pacjentom zgłaszającym się w nocy lub w święta udzielać mają lekarze z przychodni „Amelia” Piotr Burgieł, mieszczącej się przy ul. Warcisława IV. Świadczenia te będą  jednak realizowane w pomieszczeniach dotychczasowej Poradni Chirurgicznej, mieszczącej się na parterze budynku przy ul. Kilińskiego. To tu pacjenci będą musieli szukać pomocy w nagłych przypadkach, nie kwalifikujących się na przyjęcie przez SOR.

Przypomnijmy. Pod koniec minionego roku spółka Podimed wypowiedziała szpitalowi umowę na świadczenie usług z zakresu nocnej i świątecznej opieki medycznej. Powodem był brak lekarzy, którzy chcieli regularnie obejmować nocne i świąteczne dyżury. Brak takiej usługi dla pacjentów oznaczał „wypadnięcie” naszej lecznicy z sieci szpitali. W sprawę, oprócz prezes szpitala, zaangażował się także starosta Krzysztof Lis, który mocno zabiegał o cofniecie wypowiedzenia. Jednocześnie prezes Podimedu dr Paweł Szycko zapewnił, że jest w stanie odstąpić od terminu wypowiedzenia, który mijał 1 marca i przesunąć go o jakiś czas po to, żeby obawa o zabezpieczeniu tej nocnej i świątecznej opieki nie miała miejsca. Władze i większościowy udziałowiec szpitala zabiegali jednak o to, aby zawrzeć nową umowę oraz aby to dotychczasowy świadczeniodawca dalej kontynuował to zadanie.

Ostatecznie wraz z końcem lutego Podimed podpisał nową umowę ze szpitalem na świadczenie usług w ramach nocnej opieki. Wówczas władze szpitala mogły odetchnąć z ulgą. Tymczasem, po zaledwie kilku miesiącach, prezes szpitala Anna Złotowska sama złożyła Podimedowi wypowiedzenie na dalsze świadczenie tych usług.

Już po wypowiedzeniu wspomnianej umowy szpital rozpoczął poszukiwania nowego podmiotu, który świadczyłby usługi z zakresu nocnej i świątecznej opieki dla mieszkańców powiatu. Po zapoznaniu się z ofertami na podjęcie się tego zadania, władze szpitala wybrały ofertę wspomnianej przychodni „Amelia” Piotr Burgieł. Przychodnia ta powstała 1 stycznia 2016 roku w Lotyniu. Od sierpnia minionego roku swoją filię prowadzi w Szczecinku przy ul. Warcisława IV.

Wykonywanie świadczeń będzie odbywało się w pomieszczeniach dotychczasowej Poradni Chirurgicznej, mieszczącej się na parterze budynku przy ul. Kilińskiego. Umowa ze wspomnianą przychodnią obowiązywać ma przez trzy lata - od 1 lipca br. do końca czerwca 2023 roku.

Tekst, foto: Marzena Góra