Najnowsze fakty dotyczące Akademii Piłkarskiej

Miasto z Wizją / 06.08.2015 / Komentarze
W szczecineckiej Akademii Piłkarskiej nastąpiły ważne zmiany personalne.

Na temat szczecineckiej Akademii Piłkarskiej postanowiliśmy porozmawiać z Maciejem Makselonem, nowym Dyrektorem Ośrodka Sportu i Rekreacji

Miasto z Wizją : W ostatnich dniach w Akademii Piłkarskiej nastąpiły istotne zmieny. Czego dotyczyły i z czego wynikały ?

Maciej Makselon : Istotnie, w ostatnich dniach zapadły dwie dość znaczące decyzje personalne. tj z dniem 1 sierpnia Pani Izabela Gumieniczuk złożyła pisemną rezygnację z pełnienia funkcji prezesa Akademii Piłkarskiej. Spowodowane jest to przejęciem obowiązków dyrektora finansowego firmy Trawnik Producent. Jak wiemy, Trawnik Producent jest liderem w produkcji trawy w tej części Europy i prężnie rozwijającą się firmą, dlatego w pełni rozumiem zaangażowanie się Pani  Izabeli w dopilnowaniu  rodzinnego biznesu. Chciałbym, za pośrednictwem portalu Miasta z Wizją, serdecznie podziękować Pani Izie za wykonanie ciężkiej pracy na rzecz rozwoju Akademii Piłkarskiej oraz firmie Trawnik Producent za wsparcie finansowe. Nowy prezes Akademii Piłkarskiej zostanie wybrany na Walnym Zebraniu członków Akademii Piłkarskiej, które powinno się odbyć na początku września.

Drugą ważną zmianą jest zatrudnienie nowego trenera koordynatora, a został nim znany i ceniony w zachodniopomorskim, jak i szczecineckim środowisku piłkarskim, trener Tadeusz Datta. Trener Datta, w mojej opinii, spełnia wszystkie wymagania, aby być dobrym koordynatorem, zarówno pod względem nadzorowania pracy i zarządzania sztabem trenerskim Akademii, sprawnego przeprowadzania naboru nowych dzieci, jak i ogólnie rzecz biorąc propagowania i wspierania piłki nożnej w Szczecinku. Jest to szkoleniowiec o niebagatelnym doświadczeniu trenerskim, które będzie wartością dodaną obecnego składu trenerskiego klubu. Nie bez znaczenia jest także sieć kontaktów, jakie posiada trener Datta w środowisku piłkarskim, co może owocować nawiązaniem ciekawej współpracy pomiędzy Akademią a innymi klubami, czy akademiami w Polsce.

MzW : Jak Pan ocenia poziom Akademii Piłkarskiej ?

M.M. : Uważam, iż jesteśmy jednym z lepszych ośrodków szkoleniowych w województwie zachodniopomorskim. Mamy wspaniałe obiekty, których mogą nam pozazdrościć kluby z całej Polski. Jest zróżnicowana wiekowo i pod względem doświadczenia kadra trenerska, która ciągle wyraża chęć rozwoju. Prezentujemy bardzo solidny poziom ale z całą pewnością należy być ciągle skoncentrowanym na podnoszeniu standardów organizacji oraz szkolenia w Akademii Piłkarskiej.

MzW : Z jakimi problemami boryka się Akademia ?

M.M. : Akademia jest dużym klubem, gdyż obecnie szkolonych jest ok. 280 dzieci, i oczywiście problemy się pojawiają i będą pojawiać, jak w każdej tak dużej organizacji. Z zakresu infrastruktury przydałaby się jeszcze dodatkowa płyta boiska do treningu oraz doświetlenie boiska bocznego, tak aby odciążyć nasze jedyne doświetlone miejsce treningowe, jakim jest boisko „Lechii”. Jest również paląca potrzeba zorganizowania dodatkowych szatni dla dzieci Akademii i będziemy doraźnie ten problem rozwiązywać, poprzez adaptacje na szatnię starych pomieszczeń klubowych drużyn Wielimia i Darzboru. Jednak długofalowo konieczne jest rozwiązanie systemowe, jak choćby przearanżowanie przestrzeni po pubie „Maraton” na przestrzeń magazynową i właśnie szatnie tylko dla Akademii Piłkarskiej. Niewątpliwym utrudnieniem jest także migracja dzieci, do innych klubów, innych akademii czy rezygnacja z uprawiania piłki nożnej. Ale to akurat jest charakterystyczne dla wszystkich ośrodków szkoleniowych dla dzieci.

MzW : Co można uznać za największy sukces, a co za największą porażkę w dotychczasowej działalności Akademii ?

M.M. : Największy sukces dopiero przed Akademią Piłkarską. Fajnie by było kiedyś usłyszeć o debiucie w reprezentacji narodowej chłopca, który pierwsze kroki stawiał właśnie u nas. Na taki sukces warto ciężko pracować. Ale, z innego punktu widzenia, myślę, iż sukcesem jest na pewno doprowadzenie do uprawiania piłki nożnej w Szczecinku pośród dzieci w sposób masowy właśnie poprzez Akademię Piłkarską. Z porażek, choć to chyba za mocne słowo, wskazałbym brak ciągłości w procesie zarządzania Akademią i koordynacji trenerów. Myślę, iż jak na organizację o 6 letniej historii tych zmian „na górze” było trochę zbyt wiele. Życzę obecnemu koordynatorowi trenerów oraz nowemu prezesowi, który niebawem zostanie wybrany, aby mieli szansę jak najdłużej popracować w Akademii Piłkarskiej, podnosząc jej poziom.

Z Maciejem Makselonem rozmawiał Remigiusz Grochowski

Więcej pisaliśmy już w artykule Powstanie nowa drużyna piłkarska