Na deptaku powstanie „Aleja Mieszkańców”?

Miasto z Wizją / 23.03.2016 / Komentarze
Pomysł, dotyczący instalacji w centrum miasta imiennych kostek brukowych, spodobał się przedstawicielom ratusza

Wraz z początkiem marca na dobre ruszyły prace związane z przebudową placu Wolności. Ich finałem będzie zdecydowanie odmieniony deptak oraz centrum naszego miasta. W ostatnich dniach niemal sprzed szczecineckiego ratusza zniknęła niemal cała kostka brukowa. Wkrótce jej miejsce zastąpi nieco nowocześniejsza nawierzchnia. A gdyby tak każdy z mieszkańców mógł mieć swój „imienny” udział w tym przedsięwzięciu? Niewykluczone, że w najbliższym czasie będzie to możliwe. Pomysł zainstalowania na miejskim deptaku spersonalizowanych elementów wyszedł od jednego z mieszkańców.

- A może by tak, wzorem mojego rodzinnego miasta Łodzi, tak jak to się stało na „Pietrynie”, czyli na ul. Piotrkowskiej, umieścić również i tu imienne kostki brukowe? – pisze w wiadomości do redakcji nasz Czytelnik, pan Jacek. - Mieszkańcy mogliby wykupić za sensowną opłatą swoją imienną kostkę, która ułożona byłaby na płaszczyźnie placu Wolności, czy też deptaku. Z kolei zebrane w ten sposób pieniądze mogłyby zostać przeznaczone np. na renowację jakiegoś zabytkowego obiektu lub parku miejskiego. Fundator w zamian miałyby ogromną satysfakcję i możliwość „pochwalenia się” znajomym swoją własną kostką.

Pomysł ten, choć niecodzienny i dotychczas nie brany pod uwagę, spotkał się ze sporym entuzjazmem. Tym samym, niewykluczone, że rzeczywiście mieszkańcy naszego miasta będą mieli możliwość za niewielką opłatą nie tylko zaznaczyć swój ślad w centrum Szczecinka na najbliższych kilkadziesiąt lat, ale także dołożyć swoją „cegiełkę” do kolejnego przedsięwzięcia, jak choćby renowacja zabytkowego obiektu.

- Jeżeli wpłynie do nas oficjalne pismo z taką propozycją, to oczywiście zastanowimy się nad tym – mówi „Miastu z Wizją” Tomasz Czuk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta. - Na pewno rozpatrzymy taką możliwość. Jeżeli zapadnie pozytywna decyzja w tej sprawie, później trzeba będzie ustalić taką formę realizacji, która z punktu widzenia rozliczenia całego przedsięwzięcia, nie będzie budziła żadnych wątpliwości i będzie zgodna z prawem. Ale na pewno się nad tą propozycją się zastanowimy.

Do sprawy z pewnością jeszcze powrócimy.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk