Na deptaku choinka się pojawi, ale… sztuczna

Miasto z Wizją / 17.11.2016 / Komentarze
Świąteczne drzewko będzie służyło mieszkańcom również przez kolejne lata

Do świąt Bożego Narodzenia pozostało nieco ponad pięć tygodni. Jednak już od jakiegoś czasu na wielu sklepowych półkach spotkać możemy świąteczne dekoracje, choinkowe ozdoby, a także czekoladowe mikołaje i bałwany czy długo wyczekiwane przez najmłodszych adwentowe kalendarze. Wkrótce w świąteczny nastrój będą nas wprawiały także spacery miejskimi ulicami. Te już wkrótce – jak co roku o tej porze – rozbłysną tysiącami lampek i świątecznych iluminacji.

Jednak bez wątpienia wielu mieszkańców najbardziej wyczekuje świątecznego drzewka, które tradycyjnie co roku pojawiało się w sercu miasta. Nie inaczej będzie również i tym razem. Ogromna choinka wkrótce stanie na placu Wolności. Jednak w tym roku czeka nas „mała” zmiana, bowiem świąteczne drzewko nie przyjedzie do nas z lasu, a z… fabryki.

- Nowością jest zakup w tym roku sztucznej choinki, która stanie na placu Wolności. Aby transakcja została zrealizowana, Rada Miasta na poniedziałkowej sesji musi jeszcze dokonać zmian w budżecie. Jeśli do tego dojdzie, umowa na zakup drzewka zostanie podpisana w przyszłym tygodniu. Koszt choinki, która będzie miała 8 metrów wysokości, wyniesie 22 tysiące 750 złotych – mówi nam Mateusz Ludewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Decyzja ta podyktowana jest przede wszystkim faktem, że późniejszy montaż i zainstalowanie takiego drzewka jest znacznie łatwiejsze i w ostatecznym rozrachunku tańsze, niż coroczna operacja związana nie tylko z nabyciem, ale przede wszystkim z transportem i posadowieniem prawdziwej choinki w centrum miasta. Po „świątecznym sezonie” drzewko zostanie rozmontowane i w takiej formie poczeka do kolejnego Bożego Narodzenia.

Na świąteczne drzewko musimy jednak jeszcze chwilę poczekać. Póki co już w przyszły czwartek, 24 listopada rozpocznie się montaż ozdób. Przystrajanie szczecineckich ulic potrwa blisko trzy tygodnie. - Jeśli chodzi o zakup dodatkowych ozdób ulicznych, to skupimy się tylko na wymienieniu tych już wyeksploatowanych. W sumie planujemy zakup 69 nowych ozdób na słupy. Ich montaż rozpocznie się 24 listopada i powinien zakończyć się najpóźniej 15 grudnia – dodaje nasz rozmówca.

W najbliższych tygodniach na terenie miasta tradycyjnie staną również małe choinki. Udekorowane drzewka – podobnie jak w latach poprzednich - pojawia się przy: ul. Wyszyńskiego na skarpie, na placu Zesłańców Sybiru („mała” poczta), ul. Boh. Warszawy - Jana Pawła (sąd), na osiedlu Zachód oraz w parku przy ul. Kopernika.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk