Na co umieramy? I kto nas leczy?

Miasto z Wizją / 26.02.2016 / Komentarze
Przyjrzeliśmy się statystycznym słupkom

Urząd Statystyczny w Szczecinie opublikował właśnie obszerne opracowanie na temat sytuacji związanej z ochroną zdrowia w woj. zachodniopomorskim za 2014 rok. Uwzględniono w nim również dane dotyczące Szczecinka i naszego powiatu. Zestawienie obejmuje statystyki związane m.in. z demografią, sytuacja zdrowotną, personelem medycznym, ambulatoryjną i stacjonarną opieką zdrowotną, pomocą doraźną, krwiodawstwem czy aptekami. Przyjrzyjmy się nieco bliżej liczbom (poniższe dane dotyczą roku 2014 i były aktualne na dzień 31.12.2014 r.).

Jak wynika z danych GUS, wówczas w powiecie szczecineckim mieszkało łącznie 78 858 osób. Prym wiodły tu panie, których było 40 424. To o ponad 2 tys. więcej, niż mężczyzn (38 434). Większość z nas, a dokładniej 51 448 osób, zameldowana była na terenach miejskich. Mieszkańców wsi było łącznie 27 410.

Autorzy opracowania zwrócili również uwagę na kwestię przyrostu naturalnego, który w tym czasie w naszym powiecie okazał się być ujemny. W 2014 r. odnotowano 677 urodzeń oraz 717 zgonów. Sprawdzili także, z jakich przyczyn nastąpiły zgony w 2013 roku - takie informacje również znajdziemy we wspomnianym informatorze. Z przedstawionych tu danych wynika, że najczęstszą przyczyną śmierci wśród mieszkańców naszego powiatu były choroby układu krążenia. W wyniku niewydolności i innych nieprawidłowości zmarło 338 osób (42,7 proc.; 165 mężczyźni i 173 kobiety).

Z kolei zgony spowodowane nowotworami dotyczyły 196 przypadków (24,8 proc.; 103 mężczyźni i 93 kobiety). W 181 przypadkach nowotwór okazał się złośliwy. Choć statystyki te są mało optymistyczne warto zaznaczyć, że rok wcześniej w naszym powiecie na nowotwory złośliwe zmarło 216 osób. Dodajmy, że najwięcej zachorowań w woj. zachodniopomorskim odnotowano w Świnoujściu.

Na trzecim miejscu – jeżeli chodzi o przyczyny śmierci – znalazły się zgony spowodowane objawami chorobowymi oraz nieprawidłowymi wynikami badań klinicznych i laboratoryjnych (54 osoby, 6,8 proc.). Pozostałe czynniki wpływające na śmiertelność wśród mieszkańców powiatu to m.in. przyczyny zewnętrzne (5,9 proc.), choroby układu trawiennego (4,4 proc.) czy choroby układu oddechowego (3,7 proc.) i inne.

Dzięki obszernemu zestawieniu możemy sprawdzić nie tylko, na co chorujemy, ale także kto nas leczy. Według podanych w opracowaniu informacji, w 2014 r. w powiecie szczecineckim zatrudnionych było 235 lekarzy. Oprócz tego dbało o nas 25 dentystów. Dodatkowo pracę miały także 293 pielęgniarki, a przyszłymi i świeżo upieczonymi mamami opiekowały się 32 położne. Jak podają autorzy informatora, wówczas w powiecie personel medyczny pracujący w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej liczył 83 osoby, z czego 71 to specjaliści. Z kolei lekarzy pracujących w podstawowej opiece zdrowotnej mieliśmy 37. Tu o pacjentów dbało m.in. 21 lekarzy rodzinnych i 7 pediatrów. Zajmowały się nimi także 93 pielęgniarki.

Mogliśmy także liczyć na pomoc doraźną, świadczoną przez jednostki systemu ratownictwa medycznego. W 2014 r. dysponowaliśmy 7 karetkami, w tym czterema do przewozu chorych. W tym czasie liczba interwencji zespołów ratownictwa medycznego w powiecie sięgnęła 5 756, z czego 4 861 przypadków dotyczyło zachorowań, a 895 wypadków. Dodajmy, że liczba osób przypadających na 1 zespół ratownictwa medycznego wynosiła wówczas 26,3 tys.

Warto również wspomnieć, że znajdujący się w Szczecinku punkt krwiodawstwa odwiedziło w 2014 r. 714 dawców, przekazując łącznie 1 974 jednostek krwi.

A jak liczby te przedstawiały się minionym, 2015 roku? Tego dowiemy się najpewniej dopiero na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku.

Tekst i foto: Marzena Góra