Muzeum Wału Pomorskiego pokazuje to, co ma najcenniejszego

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 23.07.2016 / Komentarze
W sobotę piknik militarny, w niedzielę zdobędą bunkier po raz piąty

Dziś (sobota 23.07 Muzeum Wału Pomorskiego i Militarnej Historii Pomorza przygotowało dla mieszkańców Szczecinka, ich gości, turystów i wczasowiczów super imprezę: Piknik Historyczny pod hasłem "Historia - Pamięć - Współczesność". 

Chętnych do obejrzenia militariów zgromadzonych w siedzibie szczecineckiego muzeum, czyli B-werku przy ul. Kościuszki 83 były tłumy - od najmłodszych po najstarszych seniorów.

Zbiory imponują. Choć wiele z eksponatów bardziej przypomina złom, są niezwykle cenne, bo pochodzące sprzed ponad 70 lat. Zrobić sobie zdjęcie w hełmie żołnierza radzieckiego, niemieckiego czy polskiego - rzecz bezcenna. Do tego wziąć do legendarny niemiecki karabin maszynowy MG 42 (Maschinengewehr 42), to już prawdziwa pamiątka na wiele, wiele lat.

Jednym z cenniejszych eksponatów prezentowanych w B-werku, choć zupełnie "młodego" pokolenia, jest interaktywna mapa umocnień Wału Pomorskiego.

- Każdy jak na dłoni może poznać miejsca rozmieszczenie bunkrów historycznego Pommernstellung, czyli umocnień militarnych wznoszonych przez Niemców na swojej wschodniej granicy już od początku lat 30. ubiegłego stulecia - mówi "Miastu z Wizją" Krzysztof Kucharski, członek militarnego muzeum, wielki pasjonat historii szczecineckiej wojskowości. - Wielu zwiedzających, głównie młodych ludzi, dziwi się, że w samym Szczecinku i jego najbliższej okolicy mamy tak dużo betonowych pozostałości po umocnieniach Wału Pomorskiego.

Na najniższej kondygnacji bunkra goście szczecineckich militarystów mogą zobaczyć wystawę traktującą o wojskowej przeszłości szczecineckiego, polskiego garnizonu. Warto wspomnieć, że w latach 1956-1999 nad Trzesieckiem stacjonowały elitarne, pierwszorzutowe Związki Taktyczne Wojska Polskiego: 20 Warszawka Dywizja Pancerna i 2 Pomorska Dywizja Zmechanizowana (wcześniej samodzielne oddziały, min. 47 pułk piechoty). Unikalne zdjęcia pochodzące z prywatnego, rodzinnego archiwum niżej podpisanego, w 2014 roku przygotowała w celu ich ekspozycji w B-werku redakcja "Tematu Szczecineckiego".

Na zewnątrz bunkra trwają przygotowania do niedzielnej (24.07) imprezy. O godz. 10 odbędzie się prezentacja umundurowania i wyposażenia żołnierzy II wojny światowej. Natomiast o godz. 14.30 żołnierze ruszą do walki. Rozpocznie się Inscenizacja Historyczna pod nazwą: "Obrazy z II Wojny Światowej".   

- Przedstawimy naszym gościom jeden z epizodów walk na Wale Pomorskim w lutym 1945 roku - dodaje P. Letki. - Żołnierze przeprowadzą szturm na bunkier. Rzecz jasna, zdobędą go po "ciężkim boju".

Od siebie dodajmy, że szczecinecki bunkier w swojej burzliwej i zarazem niezwykłej historii zostanie zdobyty po raz piąty. Wcześniej załoga B-werka poddawała się czerwonoarmistom i żołnierzom Wojska Polskiego w latach: 1945 (tylko Armii Czerwonej), 2009, 2011 i 2014.

Dziś goście szczecineckiego muzeum mogą również podziwiać elementy uzbrojenia nie tylko żołnierzy Wojska Polskiego, zwiedzić czołg T-34/85, postrzelać na strzelnicy sportowej i zapoznać się z ofertą służby zawodowej w Wojsku Polskim prezentowaną przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Szczecinku.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk