Muszla koncertowa idzie do liftingu

Miasto z Wizją / 22.02.2017 / Komentarze
Być może obiekt uda się wyremontować jeszcze przed tegorocznym sezonem letnim. Wszystko jednak zależy od ceny

Nieco starsi mieszkańcy z pewnością doskonale pamiętają cotygodniowe, letnie spotkania w parku przy muszli koncertowej. To właśnie tu przez wiele lat skupiało się kulturalne życie Szczecinka, przede wszystkim w okresie wakacyjnym, a obiekt ten gościł wiele zespołów, wokalistów czy kabareciarzy. Odbywały się tu także występy taneczne i imprezy okolicznościowe. Jednak szczecinecka muszla koncertowa lata swojej świetności ma już za sobą, a budynek od kilku lat przestał być wykorzystywany jako miejsce organizacji imprez i wydarzeń kulturalnych.

Przypomnijmy. Pod koniec minionego stulecia budynek, który został wybudowany jeszcze przed wojną, doczekał się remontu. Odnowiona została m.in. mieszcząca się tu scena na bazie okręgu wraz z zapleczem, gdzie znajdują się przebieralnie oraz toalety. Od tego czasu muszla koncertowa w każde wakacje tętniła życiem. Jeszcze kilka lat temu w niemal każdy weekend spotykali się tu mieszkańcy, aby posłuchać koncertu lub obejrzeć występy i wspólnie się bawić. Teraz imprezy w tej części parku miejskiego odbywają się niezwykle rzadko. Fakt ten wśród niektórych mieszkańców rodzi pytania o powody, dla których obiekt ten przestał być wykorzystywany.

- Doskonale pamiętam czasy, kiedy muszla koncertowa tętniła życiem. Chyba nie było weekendu, w którym wraz ze znajomymi nie wybieralibyśmy się na jakiś koncert. Teraz spacerując parkiem z żalem patrzę na niewykorzystywany od lat budynek – pisze w liście do naszej redakcji pan Artur. – Powstał plac koncertowy na os. Zachód, gdzie teraz organizowanych jest sporo imprez. Niektóre koncerty odbywają się też w kinie albo na terenie przy zamku. Ale jednak muszla koncertowa miała swój niepowtarzalny klimat. Naprawdę szkoda, żeby ten obiekt stał i dalej niszczał.

Okazuje się, że powodem, dla którego od jakiegoś czasu parkowy budynek stoi pusty, jest jego zły stan techniczny. Wymaga on nieco bardziej gruntownego remontu, bowiem jego konstrukcja obecnie może stwarzać zagrożenie dla użytkowników. Decyzja o wyłączeniu muszli koncertowej z użytkowania zapadła w 2015 roku.

- Podczas jednego z rutynowych przeglądów, a takie musimy wykonywać co roku, pojawił się problem ze stropem, zwłaszcza tam, gdzie mieszczą się przebieralnie i toalety. Jednak remont może okazać się trudnym przedsięwzięciem, ponieważ głównym problemem jest to, że zarówno scena, jak i boczne pomieszczenia znajdują się nisko nad ziemią. Dlatego też wykonanie jakichkolwiek prac będzie bardzo kłopotliwe – mówi nam Anna Mista, dyrektor Wydziału Komunalnego Urzędu Miasta.

Pomimo mogących pojawić się licznych trudności w trakcie prac remontowych, jakie nastręcza konstrukcja obiektu niewykluczone, że obiekt doczeka się odnowienia. Warunkiem jest jednak wygospodarowanie środków na to przedsięwzięcie. Wiele jednak wskazuje na to, że muszla koncertowa na powrót może stać się miejscem organizacji licznych imprez i wydarzeń kulturalnych.

– Mamy wykonany projekt na naprawę i wymianę elementów stropu, jednak jest to dość drogie zadanie. Planujemy przygotowanie zapytania ofertowego i w zależności od zaproponowanej przez wykonawców ceny, być może uda nam się w tym roku, jeszcze przed sezonem letnim, przeprowadzić remont muszli koncertowej – dodaje nasza rozmówczyni.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk