Młodzież będzie miała głos w lokalnej polityce

Miasto z Wizją / 04.03.2021 / Komentarze
Burmistrz Daniel Rak: Niewykluczone, że wkrótce powstanie Rada Młodzieżowa Szczecinka. To zależy tylko od naszych młodych mieszkańców

Szczecinecka młodzież niejednokrotnie udowadniała, że potrafi zaangażować się w ważne dla siebie kwestie, a także interesować się tym, co dzieje się w naszym mieście. Czynnie włączają się oni zarówno w sprawy związane z wolontariatem, ale też lokalną polityką. Wkrótce będą mieli oni okazję jeszcze czynniej uczestniczyć w politycznym życiu naszego miasta.

Rada Ministrów przyjęła bowiem projekt nowelizacji ustaw samorządowych. Ma on ułatwić powoływanie młodzieżowych rad przy jednostkach samorządu terytorialnego. Niewykluczone, że tego typu młodzieżowa rada powstanie również w Szczecinku.

- Już wcześniej pojawiła się inicjatywa powstania tego typu młodzieżowej rady w naszym mieście – mówi „Miastu z Wizją” burmistrz Daniel Rak. – Myślimy dalej o tym pomyśle i jeśli młodzież będzie chciała aktywnie w tym uczestniczyć, to taka rada ma szanse powstać. Ale to właśnie od naszej szczecineckiej młodzieży zależy, czy ten pomysł spotka się z ich zainteresowaniem.

- Jest na to szansa, ponieważ już wcześniej odbywały się spotkania z inicjatywy grupy młodzieży, ale później nie mogły być one kontynuowane z powodu sytuacji związane z pandemią - dodaje burmistrz.

Według założeń tego typu młodzieżowa rada ma mieć charakter głównie doradczo-konsultacyjny. Do jej zadań będzie należało opiniowanie projektów uchwał, które dotyczą młodzieży, a także m.in. udział w opracowaniu działań strategicznych na rzecz młodzieży, czy też monitorowanie realizacji działań na rzecz młodzieży, zwłaszcza w zakresie edukacji obywatelskiej młodzieży. /zr/

Foto: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego WZ