Ministerstwo Finansów o szczecineckich pieniądzach

Miasto z Wizją / 04.03.2016 / Komentarze
159 miejsce w Polsce, 5 w województwie

Okazuje się, że nie tylko Pismo Samorządowe "Wspólnota" sporządza rankingi wszelkiej. Również Ministerstwo Finansów pokusiło się właśnie o zestawienie zamożności samorządów.

Jak to wyliczyli w resorcie finansów? Otóż wzięli pod lupę wskaźniki podatkowe w przeliczeniu na jednego mieszkańca we wszystkich polskich gminach. Warto zaznaczyć, że podstawę tych wyliczeń stanowią dane o dochodach podatkowych za 2014 rok, według stanu na połowę ubiegłego roku.

Jak w zestawieniu wypadło Miasto Szczecinek? Godnie. W zestawieniu polskie gminy w ilości 2479 zostały zostały wrzucone do jednego "koszyczka", łącznie m.in. z Warszawą, Gdańskiem czy Łodzią.

Szczecinek ze wskaźnikiem 1 401,79 zł zajmuje 610 miejsce w Polsce i 157 miejsce wśród gmin miejskich. Przed nami w województwie zachodniopomorskim tylko: Koszalin - 1590,90 zł, Kołobrzeg - 1569,72 zł, Szczecin - 1538,21 zł oraz Stargard - 1402,73 zł plus kilkanaście gmin miejsko - wiejskich i wiejskich położonych głównie nad Bałtykiem. Przed nami też poligonowa gmina Kalisz Pomorski, gdzie opłaty uiszczane na rzecz samorządu przez armię stanowią niemal połowę jego budżetowych dochodów.

W jaki sposób MF wyliczyło podane wyżej kwoty? Otóż - jak wyjaśniono - dzieląc sumę dochodów podatkowych w danej gminie przez liczbę mieszkańców otrzymuje się wskaźnik G, który stanowi podstawę do obliczenia subwencji wyrównawczej i kwoty wpłat do budżetu państwa. Przy obliczaniu wskaźnika uwzględniane są również dochody z podatków lokalnych oraz wpływy z tytułu udziałów w podatkach dochodowych.