Minął tydzień

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 03.10.2021 / Komentarze
Przedstawiamy najciekawsze materiały opublikowane na naszym portalu w mijającym tygodniu. Przegapiłeś jeden z nich? Nic straconego. Zapraszamy do lektury

Najnowsze wydanie „Dzień Dobry Szczecinek”

To już nr 48 Waszej gazety. Życzymy miłej lektury

Miło nam poinformować, że ukazało się kolejne wydanie miesięcznika „Dzień Dobry Szczecinek”. Wkrótce trafi do Waszych domów.

Znajdą w nim Państwo najważniejsze informacje o tym, co w ostatnim czasie wydarzyło się w naszym mieście.

Dziękujemy Czytelnikom, którzy dzielą się z nami swoimi opiniami na temat naszej gazety, za wszystkie pozytywne sygnały. Cieszymy się, że miesięcznik „Dzień Dobry Szczecinek” każdorazowo spotyka się z tak ciepłym przyjęciem wśród mieszkańców. To dla Was chcemy wciąż udoskonalać naszą gazetę.

Jednocześnie doceniamy to, że darzycie nas wielkim zaufaniem, kontaktując się z nami i prosząc o pomoc lub interwencję w ważnych dla Was sprawach. Zachęcamy Państwa do kontaktu m.in. za pośrednictwem e-maila, pisząc na adres dziendobryszczecinek@gmail.com.

"Szczecinecki Wagabunda" zainaugurował działalność

Zostań Młodzieżowym Przewodnikiem PTTK. "Wiarusy" wyszkolą, miasto pomoże

W poniedziałek w sali plenarnej Rady Miasta w szczecineckim ratuszu odbyło się inauguracyjne spotkania w ramach projektu pn. "Szczecinecki Wagabunda". To m.in. pomysł zarządu Wojskowego Koła Turystycznego PTTK "Wiarusy" realizowanego przy wsparciu Urzędu Miasta Szczecinek.

Młodzież przybyła na spotkanie wraz z opiekunami. Przyszli, młodzi przewodnicy PTTK otrzymali pakiety startowe. Znajdą w nich m.in. przewodniki turystyczne, historyczne, wydawnictwa o teraźniejszości i przeszłości Szczecinka oraz Pojezierza Drawskiego. Pakiety wręczyła zastępca burmistrza Szczecinka Dorota Rusin-Hardenbicker.

Członkowie zarządu "Wiarusów" - Bogdan Bereszyński i Wojciech Knapik przedstawili założenia konkursu i zachęcali młodzież szczecineckich szkół do jak najszerszego udziału w "Wagabundzie".

Projekt, którego organizację objął patronatem Burmistrz Szczecinka Daniel Rak adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz młodzieży z organizacji działających na terenie miasta. Pierwsza miejska edycja konkursu odbywać się będzie pod hasłem „Poznaj swój kraj - Szczecinek - nasza mała ojczyzna".

Od zabawy po wielkie piłkarskie kariery

„Pierwsza Piłka” także w Szczecinku

 Robert Lewandowski, Kamil Grosicki, Kacper Kozłowski – dla większości najmłodszych adeptów piłkarskich to nazwiska doskonale znane. Aby dzieci mogły podążyć śladem swoich sportowych idoli Zachodniopomorski Związek Piłki Nożnej organizuje cykl turniejów „Pierwsza Piłka”, również w Szczecinku. Przez zabawę młodzież będzie mogła spełnić marzenia o rozpoczęciu piłkarskiej kariery i grze w przyszłości na największych stadionach świata. W akcję ZZPN włącza się Urząd Marszałkowski przekazując na ten cel 50 tys. zł.

"Pierwsza Piłka" oparta jest na rozgrywkach innych europejskich federacji, gdzie piłkarska rywalizacja dzieci służy zabawie i czerpaniu radości z gry. Ta innowacyjna formuła współzawodnictwa najmłodszych polega na odejściu od ewidencji wyników i tworzeniu tabel. Obejmuje zawodników w wieku 6-11 lat.

- Rywalizacja pozbawiona presji wyniku powoduje rozwój kreatywności, wzmacniania odwagę u dzieci, a także buduje poczucie własnej wartości i samooceny. W tradycyjnych rozgrywkach było inaczej. Trenerzy rozliczani byli z rezultatów, młodzi piłkarze byli pod ciągłą presją, a rodzice niekiedy okazywali złe emocje czy frustracje – podkreśla prezes Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej Maciej Mateńko w piśmie skierowanym do marszałka Olgierda Geblewicza, prosząc o wsparcie przy organizacji rozgrywek „Pierwszej Piłki”.

 Urząd Marszałkowski odpowiedział pozytywnie na apel działaczy piłkarskich. Samorząd województwa przekaże na tegoroczną organizację rozgrywek piłkarskich w regionie z udziałem najmłodszych 50 tys. zł.

– Słyszymy, że ta nowa formuła organizacji rozgrywek dla dzieci zdaje swój egzamin. Zależy nam, by właśnie przez takie innowacyjne rozwiązania uatrakcyjnić sposób spędzania wolnego czasu przez nasze pociechy. Największe piłkarskie kariery rodziły się w podobny sposób. Wierzymy, że w niedalekiej przyszłości na Pomorzu Zachodnim będziemy mieć talenty pokroju Kamila Grosickiego czy Kacpra Kozłowskiego – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Rozgrywki „Pierwsza Piłka” potrwają do 21 listopada. W każdym weekend w powiatach województwa przeprowadzanych jest kilkadziesiąt turniejów o charakterze pikników rodzinno-sportowych. Bierze w nich udział ok 5 tys. dzieci w wieku 6-11 lat. Reprezentują ponad 50 klubów z Pomorza Zachodniego, m.in. z Trzebiatowa, Szczecina, Kamienia Pomorskiego, Stargardu, Myśliborza, Pełczyc, Pyrzyc, Chojny, Dębna, Grzędzic, Pomienia, Cychr, Dygowa, Szczecinka, Połczyna-Zdrój, Kołobrzegu, Białego Boru, Mirosławca i Redła. W sumie to nawet pół tysiąca zespołów rywalizujących z kategoriach skrzat, żak i orlik w okręgu szczecińskim i okręgu koszalińskim. Podobne zmagania Zachodniopomorski ZPN planuje wiosną – od kwietnia do czerwca.

Szczecineckie inwestycje

Dobiega końca przebudowa holu kina Wolność w Szczecinku, opiewająca na blisko 380 tys. złotych. Wykonawcą przedsięwzięcia jest firma „Kop-Glazur” z Turowa. Inwestycja obejmuje rozbudowę pomieszczeń pod przyszły lokal gastronomiczny, wraz z połączeniem z częścią wejściową kina.

- Dzięki tej inwestycji, wszyscy przychodzący na seans będą również mogli skorzystać z usług restauracji i kawiarni, bez konieczności wychodzenia z budynku – mówi Kamil Klimek, dyrektor Samorządowej Agencji Promocji i Kultury. I dodaje, że na chwilę obecną trwają negocjacje co do najemcy nowego punktu gastronomicznego.

W ramach inwestycji zlikwidowano przejście, a następnie wykonano połączenie z częścią wejściową kina.  W przestrzeni wnętrza zaprojektowane zostało wydzielenie klatki ewakuacyjnej z pierwszego piętra wraz z drzwiami prowadzącymi na zewnątrz budynku. Dodatkowo została wykonana wewnętrzna instalacja oświetlenia ogólnego, awaryjnego i ewakuacyjnego. Została także rozbudowana istniejąca już wentylacja mechaniczna. Projektowana inwestycja stanowi jedną całość z dotychczas istniejącym i funkcjonującym budynkiem kina. Zakończenie robót budowlanych zaplanowano na 30 września.

Nie jest to jednak koniec zmian w szczecineckim kinie. Obecnie trwa proces zakupu nowego projektora. Tu koszt inwestycji wynosi 365 tys. złotych.

- Używane przez nas urządzenie przekroczyło już granicę okresu swojej żywotności, przez co zaczęły się tworzyć problemy techniczne, m. in. z procesorem – objaśnia Kamil Klimek – Zdecydowaliśmy się na zakup nowego projektora, ponieważ naprawa starego kosztowałaby znacznie więcej – dodaje K. Klimek.

Środki potrzebne do zakupu i instalacji zostaną uzyskane dzięki pomocy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Młode świerki i jarząby dla mieszkańców Szczecinka

Ogólnopolska akcja #sadziMY również u nas

Ruszyła ogólnopolska akcja #sadziMY z udziałem Pary Prezydenckiej. We wszystkich nadleśnictwach w całej Polsce, również w Szczecinku, każdy chętny otrzymał sadzonkę. Leśnicy do rozdania mają milion młodych drzewek. To już trzecia edycja wspólnej akcji.

Sadzonki można odebrać pod siedzibą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Chętnych nie brakuje. Co rusz (towarzyszyliśmy leśnikom) leśnicy obdzielają mieszkańców Szczecinka sadzonkami świerków i jarząbów. Akcja potrwa do godz. 15.

Młode drzewka można posadzić na swojej działce lub w przydomowym ogródku, ale nie tylko. Najważniejsze by późnie opiekować się sadzonką.

Akcja kontynuowana będzie w piątek.

- W godz. od 9 do 15 sadzonki będą rozdawane w szkółce w Gałowie. Bedzie można też samodzielnie wykopać sadzonkę. Zapraszamy również na darmową kiełbaskę z ogniska - mówi "Miastu z Wizją" Marek Stasiuk, rzecznik prasowy szczecineckiego RDLP.  

Koniec sezonu nad Trzesieckiem

Dyrektor OSiR Dariusz Mazur: Hitem wakacji wyciąg narciarski, Mysia Wyspa, wypożyczalnie sprzętu pływającego i rowerów

Dobiegł końca tegoroczny sezon nad Trzesieckiem. Wcześniej zakończyły działalność plaże miejskie. Do hangaru spłynęły też statki szczecineckiej białej floty, a hit nie tylko tegorocznego lata - Mysia Wyspa - "udała" się na zimowy odpoczynek.

Do niedawna pracował jeszcze wyciąg narciarski i wypożyczalnia sprzętu pływającego. Przynajmniej do listopada będziemy mogli korzystać z usług Szczecineckiej Wypożyczalni Rowerów Miejskich.

Teraz Trzesiecko objęli we władanie wędkarze. W okolicznych lasach jest mnóstwo grzybów. To wszystko sprawia, że sezon turystyczny w Szczecinku został naturalnie wydłużony.

O to, jaki był szczecinecki sezon nad jeziorem Trzesiecko zapytaliśmy zastępcę dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji Dariusza Mazura.

- Był bardzo udany i co najważniejsze, bezpieczny. Jestem z tego faktu pod każdym względem zadowolony - podkreśla nasz rozmówca.

- Przede wszystkim uniknęliśmy wypadków nad wodą, również utonięć, podczas gdy w całym kraju statystyki były tragiczne. To przede wszystkim zasługa współpracujących z nami ratowników WOPR i płetwonurków z klubu „Murena”.

- Dużym powodzeniem tego lata cieszył się - jak co roku - wyciąg narciarski. Konieczność wymiany lin naciągowych i przegląd podwodnych elementów wyciągu skróciło nam nieco sezon. Ale taka była konieczność, bo najważniejsze jest bezpieczeństwo narciarzy, wędkarzy czy żeglarzy. Mechanizmy wyciągu są konserwowane i przygotowywane do przetrwania zimy. Nasza atrakcja sportowo - turystyczna będzie znów do dyspozycji mieszkańców i turystów w kwietniu przyszłego roku.  

- Oblężenie przeżywała też wypożyczalnia sprzętu pływającego - rowerów wodnych, kajaków, łodzi i taksówki wodnej, szczególnie w upalne dni. A tych tego lata nie brakowało, dlatego również plaże pracowały pełną parą. Mieszkańcy Szczecinka nader chętnie korzystali z wodnych uciech i odpoczynku nad brzegiem Trzesiecka.

Jak podkreślił Dariusz Mazur, Szczecinek minionego lata odwiedziło mnóstwo turystów, wczasowiczów i letników. Nad Trzesieckiem stacjonowało również liczne grono młodzieży na obozach sportowych

- Okazuje się, że niekoniecznie trzeba jeździć nad Bałtyk. Miasto oferuje przyjezdnym mnóstwo atrakcji, przede wszystkim zapewnia bezpieczny wypoczynek. W połączeniu z ilością imprez odbywających się nad Trzesieckiem sprawia, że Szczecinek jest liczącym się miejscem na turystycznej mapie Pomorza Zachodniego. 

Nie jest tajemnicą, że kultowym miejscem szczecineckich wakacji 2021 była Mysia Wyspa, wprost oblegana nie tylko przez mieszkańców Szczecinka.

- W "Mysią" będziemy wciąż inwestować. To już niemal magiczne miejsce i coraz bardziej rozpoznawalna, nie tylko w regionie, ale też w całym kraju marka naszego miasta. Na pewno w przyszłoroczne wakacje oferta kąpieliska będzie jeszcze bardziej atrakcyjna - zapewnia D. Mazur.

Nie wszyscy martwią się z końca sezonu. Tradycyjnie cieszą się wędkarze. Jak podkreślają, wreszcie mają spokój nad wodą. Tegoroczna jesień to również raj dla grzybiarzy. Jak wspomnieliśmy, grzybów w okolicznych lasach jest pod dostatkiem. 

Koniec sezonu nie oznacza, że pracownicy OSiR odpoczywają.

- Już rozpoczęliśmy przygotowania do sezonu letniego 2022. Na razie planujemy przedsięwzięcia, jakie będziemy chcieli zrealizować. Lada dzień rozpoczniemy też konserwację urządzeń i sprzętu pływającego. Wszystko po to, by przyszłoroczny sezon był równie udany jak ten miniony - zapewnia Dariusz Mazur.

Poznaliśmy zwycięskie projekty Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy postawili na walkę z osteoporozą, Art Piknik, pomoc zwierzętom, gry plenerowe i nowe stacje rowerowe

W środę w szczecineckim ratuszu odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której poznaliśmy pięć zwycięskich projektów w ramach tegorocznego Budżetu Obywatelskiego. Z przedstawicielami lokalnych mediów spotkali się burmistrzowie Daniel Rak oraz Maciej Makselon.

Najwięcej głosów mieszkańców uzyskał projekt dotyczący zdrowia pod hasłem „Nie daj się osteoporozie” (947 głosów). Drugie miejsce w głosowaniu zajął projekt „Mural, koncerty, teatry – Art piknik Festiwal” (895głosów). 857 mieszkańców zagłosowało na projekt dedykowany pomocy szczecineckim bezdomnym zwierzętom.

Kolejny projekt, który zostanie zrealizowany w ramach BO to „Strefa gier plenerowych na Mysiej Wyspie” (708głosów). Piąta inicjatywa, która uzyskała największe poparcie głosujących (704 głosy) to „Stacje rowerów miejskich – Mysia Wyspa, Szafera, Stadion Miejski”

W głosowaniu łącznie wzięło udział 3 038 osób. Okazuje się także, że najwięcej głosów oddano pierwszego dnia głosowania (6 września) oraz ostatniego dnia (26 września). Nieco chętniej głosowały panie (59 %), niż panowie (41 %).

Wkrótce rozpocznie się realizacja pięciu zwycięskich projektów w ramach tegorocznego Budżetu Obywatelskiego.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk/Marzena Góra