Miejsca Przyjazne Rowerzystom już są!

• Tv
Miasto z Wizją / 11.05.2022 / Komentarze
Czekamy na Szczecinek i Pojezierze Szczecineckie

Kempingi, punkty gastronomiczne, ośrodki sportowe, centra informacji turystycznej, a także muzea, biblioteki i koszalińska wąskotorówka - 27 obiektów zostało wpisanych do systemu rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom w województwie zachodniopomorskim. W najbliższych dniach kolejnych 14 lokalizacji przejdzie proces weryfikacji, który kończy się przyznaniem certyfikatu MPR. Tabliczki z tymi trzema literami i logo Pomorza Zachodniego ułatwią znalezienie noclegu, przechowalni bagażu czy serwisu rowerowego.

Regionalne i lokalne systemy MPR to nowość w Polsce, ale sprawdzona w wielu europejskich krajach. Pomorze Zachodnie, jako region przyjazny rowerzystom, chce tworzyć coraz lepsze warunki do podróżowania na dwóch kółkach. Inicjatywa stworzenia sieci MPR-ów, weryfikowania ich oferty, ale także wsparcia informacyjno-promocyjnego ma na celu rozwój turystyki i wspieranie lokalnego biznesu.

W styczniu 2022 r. ruszył nabór do systemu rekomendacji miejsc, w których rowerzyści mogą przenocować, zjeść śniadanie, przechować bagaż, zrobić pranie, naprawić sprzęt.

- Wyłoniliśmy pierwszą grupę Miejsc Przyjaznych Rowerzystom - informuje marszałek Olgierd Geblewicz. - Mamy kilka przepięknych tras długostansowych. Ich atrakcyjność rośnie, gdy w pobliżu powstają miejsca noclegowe, rozwijają się inne usługi dla rowerzystów – tłumaczy marszałek.

Dotychczasowe efekty naboru to 27 obiektów przyjaznych rowerzystom. Kolejnych 14 miejsc czeka na weryfikację, którą przeprowadza Zespół Wdrożeniowy ds. Systemu Rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom w WZ. Wizyty terenowe zaplanowane są w ostatnich dniach kwietnia i w połowie maja.

Szczegółowe informacje i lista obiektów, które otrzymały certyfikat MPR znajdują się na:

Przyjmowanie zgłoszeń było planowane do 29 kwietnia 2022 r., ale Zarząd Województwa zdecydował o zmianie systemu naboru na ciągły.

- Z każdym miesiącem przybywa kilometrów szlaków rowerowych na Pomorzu Zachodnim, stale przybywa również zgłoszeń do systemu MPR. Kolejne obiekty, po dokonaniu oceny formalnej i sprawdzeniu w terenie, będą otrzymywały certyfikaty - zapowiada marszałek Olgierd Geblewicz.

Przedsiębiorcy oferujący usługi turystyczne dedykowane rowerzystom informacje o MPR i warunkach udziału w systemie znajdą na stronie: https://turystyka.wzp.pl/
Zgłoszenia należy przesyłać na adres mailowy: mpr@wzp.pl

Miejsca Przyjazne Rowerzystom będą oznaczone na mapach - tradycyjnych i elektronicznych - przygotowanych przez Województwo Zachodniopomorskie. MPR-y będą również objęte innymi działaniami promocyjnymi i szkoleniowymi.

Wśród 27 już certyfikowanych MPR-ów na Pomorzu Zachodnim dominują obiekty noclegowe (kempingi, gospodarstwa agroturystyczne), ale przyjazne rowerzystom są również centra informacji turystycznej w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Gryfinie, Marina Sułomino, Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej, Bunkier Muzeum V3 w Wicku, Ogrody Hortulus w Dobrzycy czy np. Koszalińska Biblioteka Publiczna.

Info: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie

Opracowanie: Sławomir Włodarczyk