Miasto zadba o bezdomne zwierzęta

Miasto z Wizją / 21.04.2024 / Komentarze
Ratusz przeznaczył na ich opiekę blisko milion złotych

Od 2007 roku, a więc już 17 lat, w Szczecinku działa program zapobiegania bezdomności zwierząt. Zgodnie z jego zapisami opiekę nad bezpańskimi czworonogami w znacznej mierze realizuje tutejsze Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt (w tym roku świętuje 15 urodziny). Również funkcjonariusze Straży Miejskiej podejmują wiele interwencji z udziałem zwierząt. Nie inaczej będzie również w tym roku. Na sesji Rady Miasta radni zajęli się m.in. uchwałą w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Miasta Szczecinek w 2024 roku”.

Jednym z najważniejszych zadań jest - jak co roku - zapewnienie opieki bezpańskim zwierzętom. W jego ramach szczecineckie schronisko kolejny raz będzie odpowiedzialne za przyjmowanie pod swój dach bezdomnych czworonogów z terenu naszego miasta, a także zapewnienie tymczasowej opieki zwierzętom, które w wyniku wypadków losowych (m.in. zgon czy długi pobyt w szpitalu) utraciły swojego właściciela. "Bezdomniaki" będą mogły liczyć także na opiekę weterynaryjną i oczywiście pełną miskę.

Wśród zadań ujętych w programie znalazło się także m.in. sprawowanie opieki nad kotami wolno żyjącymi, odławianie bezdomnych zwierząt znajdujących się na terenie miasta, jak również ograniczanie populacji poprzez sterylizację i kastrację. Program zakłada ponadto poszukiwanie nowych właścicieli dla czworonogów poprzez adopcje, zapewnienie miejsca w gospodarstwie rolnym zwierzętom gospodarskim oraz edukację mieszkańców w zakresie opieki nad zwierzętami.

Zadaniem miasta będzie także zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt poprzez zawarcie umowy z zakładem leczniczym.

W tym roku na Program miasto przeznaczy kwotę 931,5 tys. zł, w tym utrzymanie schroniska dla bezdomnych zwierząt - 850 000 zł wraz z przypisanymi zadaniami, w tym, m.in.:

* koszty funkcjonowania schroniska - 659 500 zł;

* opieka weterynaryjna - 168 480 zł;