Miasto przebuduje ulice nie tylko przy dworcu PKP

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 25.07.2016 / Komentarze
Dworcowa, Kolejowa i Wiśniowa do liftingu. Wcześniej Kościuszki i Trzesiecka

Jak już pisaliśmy, ratusz postanowił przebudować ciąg komunikacyjny ulic: Dworcowa - Kolejowa i Wiśniowa. Taki stan rzeczy powinien ucieszyć kierowców, bo szczególnie nawierzchnie ulic: Kolejowej i Wiśniowej bardziej przypominają czołgowy pas taktyczny niż ulice miejskie - dziura "goni" dziurę. Łączna długość objętych planowaną przebudową ulic wraz z ich infrastrukturą techniczną wynosi około 700 metrów.

- Każda inwestycja rozpoczyna się wykonaniem koncepcji i projektu - podkreśla w rozmowie z "Miastem z Wizją" burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

- W poprzednich latach, co roku aplikowaliśmy w Narodowym Programie Przebudowy Dróg Lokalnych, tzw. "schetynówkach". Co prawda, ta nazwa jest teraz niepopularna, ale sam projekt jest kontynuowany pod inną nazwą i dofinansowywany z budżetu państwa.

My w tym roku w nim nie startowaliśmy, daliśmy Starostwu Powiatowemu pole do działania, w związku z zamiarem przebudowy ulicy Staszica. Dołożyliśmy się również do tej inwestycji kwotą 200 tys. zł. Natomiast w 2017 roku chcemy razem z powiatem wykonać przebudowę ulic: Kościuszki i Trzesieckiej. To niezwykle ważna dla Szczecinka inwestycja. Mam nadzieję, że oceniający ten projekt (nasze samorządy muszą go złożyć do końca września br.) przyznają nam dofinansowanie.

Burmistrz ujawnił nam również, że miasto zamierza wyremontować wspomniane trzy "dworcowe" ulice w 2018 roku.

- Remont ciągu komunikacyjnego ulic: Dworcowa - Kolejowa - Wiśniowa będzie dość trudny. To inwestycja na długości około 700 metrów - podkreśla Jerzy Hardie-Douglas.

- Do tego ciąg jest bardzo zdewastowany i praktycznie nieczynny. Nikt tamtędy, po tych dziurach, nie chce jeździć. Dlatego chcemy ten ciąg, bardzo ważny dla układu komunikacyjnego miasta, udrożnić. W tej sprawie spotykaliśmy się już z PKS. Chcieliśmy się dowiedzieć, jakie oni mają plany, jeżeli chodzi np. o rozmieszczenie przystanków, zatok autobusowych, czy te ulice powinny być dwukierunkowe czy też jednokierunkowe?

Burmistrz powiedział nam również, że projekt przebudowy ulic powinien być gotowy do połowy 2017 roku.

- Tak, byśmy zdążyli aplikować o dofinansowanie inwestycji na rok 2018. Jeżeli jeszcze uda się nam przejąć od PKP dworzec kolejowy, to będzie fajny projekt - zapewnia nasz rozmówca.

Wracając do ogłoszonego przetargu na wykonacie projektu, zakres prac obejmuje opracowanie i oddanie projektu budowlano - wykonawczego przebudowy dróg wraz z budową kanalizacji deszczowej i oświetlenia ulicznego dla następującego zakresu: przebudowę skrzyżowania ulic Sikorskiego - Pilska - Gdańska (drogi krajowe) oraz Dworcowa (droga gminna), przebudowę ulic Dworcowej, Kolejowej oraz odcinka ulicy Wiśniowej wraz z budową stanowisk postojowych dla samochodów osobowych, miejsc postojowych dla TAXI, przystanku dla wysiadających i wsiadających dla autobusów Komunikacji Miejskiej oraz publicznej toalety miejskiej na placu przydworcowym PKP, miejsc postojowych dla autobusów PKS oraz przystanki dla wsiadających i wysiadających dla komunikacji PKS - częściowo na placu przydworcowym i ulicy Kolejowej.

To nie wszystko. Miasto zamierza przebudować również skrzyżowania ulic Sikorskiego (droga krajowa) - Wiśniowej - Przemysłowej (drogi gminne).

Ratusz rozstrzygnął już przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej przyszłej inwestycji. Zamówienie otrzymała Autorska Pracownia Projektowa - Bartosz Sontowski z Koszalina. Koszt - 170 073 zł (bez VAT).

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk