Mandat za śmieci od Straży Miejskiej

Miasto z Wizją / 11.09.2020 / Komentarze
Komendant Grzegorz Grondys: Doszły nam nowe obowiązki, będziemy je egzekwować

Weszły w życie przepisy, które dają większe uprawnienia dla straży miejskich. Za niesegregowanie śmieci lub zgłaszanie mniejszej niż faktyczna liczby mieszkańców grozi mandat.

Przepisy w tym zakresie zawarte są w nowelizacji rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wykroczeń - strażnicy straży gminnych będą mogli nałożyć mandat do 500 zł na osoby niesegregujące odpady lub niepłacące za śmieci.

- Doszły nam nowe obowiązki, będziemy je egzekwować - kwituje sprawę komendant szczecineckiej Straży Miejskiej Grzegorz Grondys.

Np. mandat w wysokości do 500 zł może też zostać nałożony na osobę, która nie złożyła deklaracji śmieciowej. Takiej samej kary może się spodziewać mieszkaniec, który podał w deklaracji, że pod danym adresem mieszkają dwie osoby, a w rzeczywistości jest ich cztery lub pięć.

Warto zaznaczyć, że o nowe przepisy apelowało wiele samorządów. Zapewne nie rozwiążą one wszystkich problemów, ale nieuchronność i wysokość kary może być przestrogą.