„Mandat albo życie” – nietypowa akcja szczecineckiej drogówki i Stowarzyszenia TADZIKAONY

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 21.08.2025 / Komentarze
Nadmierna prędkość to wciąż główna przyczyna wypadków na polskich drogach. Aby zwrócić uwagę kierowców na problem bezpieczeństwa i jednocześnie nauczyć ich zasad udzielania pierwszej pomocy, szczecinecka drogówka wraz ze Stowarzyszeniem TADZIKAONY przeprowadziła nietypową akcję „Mandat albo życie”. Zamiast mandatu kierowcy mogli wybrać krótkie szkolenie z ratownictwa przedmedycznego.

 

Prędkość wciąż największym zagrożeniem na drogach

Nadmierna prędkość pozostaje jedną z głównych przyczyn wypadków w Polsce. Policyjne podsumowanie ostatniego długiego weekendu jest alarmujące – doszło do 360 wypadków drogowych, w których 41 osób zginęło, a ponad 430 zostało rannych. Dane te pokazują, że wciąż potrzeba działań edukacyjnych i prewencyjnych na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Akcja „Mandat albo życie” w Marcelinie

Aby zwrócić uwagę kierowców na problem nadmiernej prędkości i jednocześnie zwiększyć ich kompetencje w zakresie pierwszej pomocy, policjanci ze szczecineckiej drogówki wspólnie ze Stowarzyszeniem TADZIKAONY zorganizowali akcję pod hasłem „Mandat albo życie”.

Działania odbyły się na drodze krajowej nr 20 w miejscowości Marcelin. Kierowcy zatrzymywani do kontroli drogowej mieli możliwość skorzystania z krótkiego instruktażu pierwszej pomocy, prowadzonego przez specjalistów z DUOlife.

Mandat czy nauka ratowania życia?

Podczas akcji kierowcy, którzy dopuścili się wykroczenia, mogli uniknąć mandatu, decydując się na udział w szkoleniu. Z możliwości tej skorzystali nie tylko ci, którzy przekroczyli prędkość, ale również osoby chcące zdobyć praktyczne umiejętności.

Instruktaż obejmował podstawy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w tym zasady prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Każdy uczestnik otrzymał także Pocket Mask – maseczkę do sztucznego oddychania, przydatną w nagłych sytuacjach.

Kierowcy pozytywnie o akcji

Większość kontrolowanych kierowców z entuzjazmem podeszła do szkolenia. Dla wielu było to pierwsze spotkanie z praktyczną nauką ratownictwa, inni z kolei odświeżyli posiadaną wiedzę. Organizatorzy podkreślają, że tego typu działania zwiększają szanse na skuteczną pomoc ofiarom wypadków drogowych.

Profilaktyka w ramach programu „Zdemaskuj strach”

Akcja „Mandat albo życie” wpisuje się w wojewódzki program profilaktyczny „Zdemaskuj strach”, realizowany przez zachodniopomorską policję. Projekt jest współfinansowany z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego i ma na celu promocję bezpieczeństwa oraz edukację społeczną w zakresie ratownictwa.

Zdjęcia: 
KPP Szczecinek