Mamy już pieniądze na szpitalne remonty

Miasto z Wizją / 26.02.2016 / Komentarze
Zadanie: Rozbudowa Szpitala w Szczecinku - II etap SOR, OIOM i oddział pediatryczny”

Jest decyzja Ministerstwa Finansów o przyznaniu środków finansowych na realizację zadania „Rozbudowa Szpitala w Szczecinku - II etap - SOR, OIOM i odział pediatryczny”.

- Wartość udzielonej pomocy finansowej to 3 544 398 zł - mówi "Miastu z Wizją" Jakub Hardie-Douglas, członek Zarządu Powiatu Szczecineckiego.

- Decyzja Ministra Finansów umożliwia podjęcie takich działań jak podpisanie umowy z wykonawcą oraz przeprowadzenie przetargów. Przyznane środki to mniej więcej 50 proc. kwoty, jaką początkowo Starostwo Powiatowe przewidywało na realizację kolejnej szpitalnej inwestycji.

- Wciąż uzgadniamy jak będzie wyglądał montaż finansowy pozostałej kwoty koniecznej do realizacji zadania - dodaje Jakub Hardie-Douglas. W tej sprawie Starosta Krzysztof Lis, Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas i Dyrektor Szpitala Radosław Niemiec są w ciągłym kontakcie. Obecnie weryfikują specyfikację wyposażenia i zakres części budowlanych, jakie mają być w ramach inwestycji zakupione i realizowane.

Jak podkreślił nasz rozmówca, reszta środków finansowych niezbędnych na pokrycie kosztów remontów w szpitalu będzie prawdopodobnie pochodziła ze środków własnych starostwa, środków drugiego pod względem udziałów właściciela Spółki Szpitalnej - Miasta Szczecinek oraz samej spółki Szpital w Szczecinku.

- Na pewno w tej kwestii strony dojdą do porozumienia, nie mam, co do tego wątpliwości - zaznacza J. Hardie-Douglas. - Być może po weryfikacji zakresów i ogłoszeniu procedur przetargowych inwestycja będzie nieco mniej kosztowna niż pierwotnie zakładano.

Przypomnijmy, iż sama procedura pozyskiwania środków z Ministerstwa Finansów była bardzo złożona. W pierwszej kolejności wniosek Starostwa Powiatowego musiał zostać pozytywnie zaopiniowany przez Urząd Marszałkowski, który stwierdził, iż Szpital Szczecinecki ma znaczenie ponadregionalne, jest ważny z punktu widzenia opieki zdrowotnej w województwie a cele zapisane w samym wniosku są zgodne z polityką rozwoju regionalnego. Gdy tak się stało, wniosek trafił do Wojewody Zachodniopomorskiego, który już, jako wniosek własny wysłał do Ministerstwa Rozwoju. Pozytywna decyzja Ministra Rozwoju była również niezbędna, aby z kolei Ministerstwo Finansów mogło „uwolnić” środki dla Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

- Pomimo złożonej procedury wszystko zakończyło się sukcesem. Dzięki temu możemy już przystąpić do realizacji inwestycji. Procedury przetargowe powinny ruszyć w najbliższych tygodniach - kończy Jakub Hardie-Douglas.

Tekst: Zespół Redakcyjny "Miasta z Wizją"
Foto: Paweł Adamowski