Lato 1940 roku w parku nad jeziorem

Miasto z Wizją / 07.06.2020 / Komentarze
Minęło 80 lat - trochę się nam zmienił nasz Szczecinek

Jeżeli wierzyć w historyczne zapiski, prezentowana pocztówka z Neustettin wykonana została latem 1940 roku.

Niedziela? Dzień powszedni przed południem? Nie wiadomo. Spacerowiczów, oprócz samotnej kobiety sposobiącej się właśnie do odpoczynku na parkowej ławce, nie widać. Nic dziwnego, bo tamtego lata wielu młodych mężczyzn, mieszkańców Neustettin, przebywało na zachodnim froncie. Armia niemiecka (Wehrmacht) była wówczas u szczytu swojej świetności i zapewne już odpoczywała po imponującym zwycięstwie na zachodzie Europy.

Tak czy owak lato 1940 roku w Neustettin było (jeszcze) senne i spokojne. Samotny łabędź pływający po Trzesiecku zauważył fotografa i zmierza właśnie w jego kierunku, licząc zapewne, tak jak jego dzisiejsi o wiele młodsi pobratymcy, na jakąś niedzielną "fuchę", np. w postaci kawałka chleba.

Przez parkowe drzewa prześwituje masywny gmach obecnego Liceum Ogólnokształcącego im. księżnej Elżbiety. Zamek Książąt Pomorskich też prezentuje się okazale, a jego wschodnie skrzydło (dziś siedziba RDLP) wieńczy zaokrąglona wieżyczka. Jej dziś już nie ma.

Na archiwalnym zdjęciu możemy też zauważyć chatkę rybaka stojącą na terenie obecnego Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior oraz hangary przystani żeglarskiej.

Brzeg Trzesiecka był wówczas naturalny. Choć tak nie do końca, bo całkiem spory fragment murowanego nabrzeża możemy podziwiać na prezentowanej pocztówce.

Od tamtego lata minęło 80 lat. W tym uroczym miejscy Parku Miejskiego trochę się zmieniło. Ale niewiele i to też wielki atut Szczecinka.

Tekst i foto współczesne: Sławomir Włodarczyk