Lance do boju, szable w dłoń!

• Tv
Miasto z Wizją / 11.11.2015 / Komentarze
Za nami szczecineckie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Jak co roku uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny, odprawioną w kościele pod wezwaniem NNMP. Po jej zakończeniu wszyscy uczestnicy dzisiejszych obchodów udali się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Nie zabrakło oczywiście szczecineckich ułanów, którzy - podobnie jak w roku ubiegłym - ustawili się pod pomnikiem Marszałka, tworząc znakomite tło dla odbywającej się uroczystości.

Następnie głos zabrał Burmistrz Szczecinka - Jerzy Hardie-Douglas. Po złożeniu pamiątkowych wiązanek i kwiatów przez poczty sztandarowe, rozpoczęło się wspólne śpiewanie. Zgromadzeni na placu Sowińskiego mieszkańcy Szczecinka, wspomagani przez doświadczonych chórzystów,  posła RP - Wiesława Suchowiejkę oraz wieloletniego radnego, Wojciecha Knapika - brawurowo wykonali cztery, bardzo popularne i nawiązujące do niepodległościowej tradycji pieśni patriotyczne - "Przybyli ułani pod okienko", "Szara Piechota", "Serce w plecaku" oraz "Pierwszą Brygadę".

Mimo niesprzyjającej aury i siąpiącego się deszczu mieszkańcy naszego miasta po raz kolejny udowodnili, że wspólne śpiewanie 11 listopada jest pomysłem, który nadaje miejskim uroczystościom rocznicowym prawdziwie integrujący wymiar.

Kto wie, czy w przyszłym roku Wspólne śpiewanie nie rozrośnie się do rozmiarów prawdziwego koncertu. Wielu mieszkańców Szczecinka po zakończeniu oficjalnych uroczystości dzieliło się w każdym razie takimi sugestiami. Warto więc  zastanowić się nad zmodyfikowaniem formuły obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Jesteśmy otwarci na Państwa propozycje, które można zgłaszać do szczecineckiego ratusza.

inf. Tomasz Czuk
zdjęcia, montaż: Paweł Adamowski