"La traviata" na ekranie kina Wolność

• Tv
Miasto z Wizją / 10.12.2018 / Komentarze
Giuseppe Verdi zaprasza na muzyczną ucztę dla melomanów

W sobotę 15 grudnia szczecineckich melomanów czeka kolejna muzyczna uczta. Tym razem w cyklu: The Met Live in HD pojawi się opera "La traviata" Giuseppe Verdi.

Choć jej wenecka prapremiera w 1853 roku była jedną z bardziej spektakularnych porażek w historii opery, dziś „La traviata” cieszy się ogromną popularnością. Verdi starał się złagodzić w swym dziele wydźwięk oryginału (powieści „Dama kameliowa” Aleksandra Dumasa syna), ale publiczność nie była w stanie znieść widoku kurtyzany jako postaci pozytywnej na scenie operowej oraz tego, że akcja rozgrywa się współcześnie. A jednak rola Violetty Valéry (tytułowej "traviaty", czyli z wł. "zbłąkanej; tej, która zboczyła z drogi") stała się koronną partią największych sopranów, a melodyjne i poruszające dzieło – przebojem repertuaru operowego.

Do cyklu transmisji „La traviata” powraca w nowej inscenizacji Michaela Mayera pod batutą Yannicka Nézet-Séguina. W parę nieszczęśliwych kochanków wcielą się Diana Damrau i Juan Diego Flórez.

Dyrygent: Yannick Nézet-Séguin
Reżyseria: Michael Mayer
Scenografia: Christine Jones
Kostiumy: Susan Hilferty
Światło: Kevin Adams
W rolach głównych: Diana Damrau jako Violetta Valéry, Juan Diego Flórez jako Alfredo Germont, Quinn Kelsey jako Giorgio Germont

Początek spektaklu o godz. 18.55. Przedstawienie trwa 217 minut.

Bilety na to wydarzenie w cenie 35 zł dostępne są do nabycia w kasie kina.

The Metropolitan Opera: Live in HD - repertuar sezonu 2018-19
Transmisje LIVE w jakości obrazu HD i dźwięku DD Surround.
Przedstawienia z polskimi napisami

12 stycznia: Francesco Cilèa „Adriana Lecouvreur”

W rolach głównych: Anna Netrebko jako Adriana Lecouvreur, Anita Rachvelishvili jako Księżna de Bouillon, Piotr Beczała jako Maurizio, Carlo Bosi jako Ksiądz de Chazeuil, Ambrogio Maestri jako Inspicjent Michonnet, Maurizio Muraro jako Książę de Bouillon.

2 lutego: Georges Bizet„Carmen”

W rolach głównych: Clémentine Margaine jako Carmen, Aleksandra Kurzak jako Micaëla, Roberto Alagna jako Don José, Alexander Vinogradov jako Escamillo.

2 marca: Gaetano Donizetti „Córka pułku”

W rolach głównych: Pretty Yende jako Marie, Javier Camarena jako Tonio, Stephanie Blythe jako Markiza de Berkenfield, Maurizio Muraro jako Sulpice.

30 marca: Richard Wagner „Walkiria”

W rolach głównych: Christine Goerke jako Brünhilde, Eva-Maria Westbroek jako Sieglinde, Stuart Skelton jako Siegmund, Jamie Barton jako Fricka, Greer Grimsley jako Wotan, Günther Groissböck jako Hunding.

11 maja: Francis Poulenc „Dialogi karmelitanek”

W rolach głównych: Isabel Leonard jako Blanche de la Force, Adrianne Pieczonka jako Pani Lidoine (nowa przeorysza), Erin Morley jako Siostra Konstancja, Karen Cargill jako Matka Maria, Karita Mattila jako Pani de Croissy (stara przeorysza), David Portillo jako Kawaler de la Force, Dwayne Croft jako Markiz de la Force.

The Metropolitan Opera to najważniejszy teatr operowy świata. Rozpoczął działalność w 1883 roku w niewielkim, ale bogato zdobionym budynku. Tam występowały legendy opery, jak choćby: Maria Callas, Enrico Caruso czy Polacy – bracia Reszke.

W 1966 roku otworzono nowy, jeden z największych (widownia ma blisko 4 tys. miejsc) i najlepiej wyposażonych teatrów operowych na świecie w Lincoln Center na Manhattanie. Teatr gra dziś około 250 spektakli  w sezonie.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto, wideo: Metropolitan Opera