Kronospan zredukuje emisję

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 25.07.2016 / Komentarze
Rozmowa ze Zbigniewem Klugiewiczem, kierownikiem ds. ochrony środowiska w Kronospan na temat instalacji UTWS i związanej z tym poprawy powietrza w Szczecinku.

Red.:

Kronospan jest w trakcie kolejnej modernizacji w zakładzie w Szczecinku. Czego dotyczy?

Z. Klugiewicz:

Jesteśmy w trakcie prac, związanych z budową instalacji UTWS.  

Red.:

UTWS brzmi tajemniczo. Na czym konkretnie ma polegać ta modernizacja?

Z. Klugiewicz:

Przy linii, produkującej płyty wiórowe zostanie wybudowany cały system instalacji oczyszczania powietrza. UTWS to skrót z języka niemieckiego, co może nie bezpośrednio, ale da się przetłumaczyć jako połączenie zamkniętego obiegu suszarni, zintegrowanego z układem bezpośredniego dopalania gazów odlotowych oraz z instalacjami odzysku energii i odpylania strumienia spalin.

Jest to najnowocześniejsze rozwiązane, pozwalające zredukować zarówno emisję lotnych związków organicznych, w skład których wchodzą tak zwane związki odorowe, jak i pylenie.

Red.:

Czy realizacja tej inwestycji nie wynika z przymusu, jaki nałożyły na Państwa firmę przepisy UE?

Z. Klugiewicz:

Rozwiązanie, zaproponowane przez Kronospan, wpisuje się w zakres technik, proponowanych w dokumencie BAT. Jednakże należy zaznaczyć, że jest to rozwiązanie najlepsze i jednocześnie najdroższe. Pomimo kosztów, biorąc pod uwagę jego skuteczność i pozytywny wpływ na środowisko, zdecydowaliśmy się je zrealizować.

Do wypełnienia wymagań, wynikających z BAT, wystarczyłby montaż mokrego elektrofiltru, co jest rozwiązaniem zdecydowanie mniej kosztownym. Dobrą wolą właściciela Kronospan jest wybudowanie za 20 milionów EUR całego systemu UTWS, który jest w tej chwili najbardziej skutecznym sposobem redukcji pyłu i związków organicznych, jaki istnieje w branży drzewnej.

Red.:

Co w praktyce oznacza dla mieszkańców zainstalowanie UTWS?

Z. Klugiewicz:

Przede wszystkim redukcję pylenia i emisji lotnych związków organicznych z suszarni płyt wiórowych – redukcję, zdecydowanie wychodzącą poza minimalne wymagania BAT. Ponieważ UTWS jest systemem diametralnie zmieniającym podejście do zagadnienia suszenia drewna i oczyszczania spalin ze źródła ciepła, wszyscy powinniśmy zauważyć różnicę.

Red.:

Kiedy w takim razie możemy liczyć na uruchomienie tej instalacji?

Z. Klugiewicz:

Obecnie przygotowujemy projekt budowlany i jesteśmy w trakcie dopinania finansowania inwestycji.

Zakład zobligował się do zakończenia prac i oddania do użytkowania inwestycji w 2017roku i sądzę, że pomimo skomplikowanego charakteru sporawy, dotrzymamy tego terminu.

Red.:

Ostatnio WIOŚ opublikował dane na temat stanu powietrza w Szczecinku. Wynika z nich, że sytuacja w mieście się poprawia. Jak Pan to skomentuje?

Z. Klugiewicz

Według tych wyników powietrze w Szczecinku rzeczywiście znacznie się poprawiło. Wpływ na to ma wiele czynników. Działania prośrodowiskowe i inwestycje Kronospan - chociażby modernizacja suszarni MDF - w czasie której zupełnie zamknęliśmy niskie cyklony i wybudowaliśmy generator gorącego powietrza z elektrofiltrem, ale też w szczególności konsekwentne i energiczne działania Ratusza  w ograniczeniu tzw. niskiej emisji poprzez rozwój sieci Miejskiej Energetyki Cieplnej i likwidację przestarzałych kotłowni przydomowych. Kronospan produkuje przez cały rok tak samo, zaś wyniki ze stacji monitoringowych WIOŚ jasno pokazują, że jakość powietrza jest najgorsza w okresie jesienno-zimowym, gdy trwa system grzewczy i rozpoczyna się palenie w piecach.

Red.:

Na koniec proszę powiedzieć mieszkańcom, co się zmieni po uruchomieniu UTWS i czy rzeczywiście zauważymy poprawę stanu powietrza?

Z. Klugiewicz :

Inwestujemy ogromne pieniądze po to, aby poprawić stan powietrza w mieście. Z doświadczeń w innych zakładach Kronospan na świecie wiemy, że UTWS przyniesie odczuwalne korzyści.

Kronospan inwestuje nie tylko w modernizację zakładu. Ogromne środki firma przeznacza również na rozbudowę Szczecineckiego Klastra Meblowego, wybudowała też nowoczesne Kronospan Design Center, służące zarówno profesjonalistom z branży drzewnej i meblarskiej, uczniom i studentom, jak i mieszkańcom. Firma zaprasza organizatorów różnych wydarzeń do wynajmowania centrum.

Ponadto Kronospan objął patronatem Wydział Przemysłu Drzewnego Politechniki Koszalińskiej oraz klasę o kierunku technologia drewna w Zespole Szkół Technicznych w Szczecinku. Dzięki temu wielu młodych ludzi zamiast wyjeżdżać ze Szczecinka, będzie mogło tu pozostać, uczyć się, studiować i znaleźć dobrą, stabilną pracę.

(ogłoszenie)