Kolejna uczelnia wyższa w powiecie? Znamy szczegóły
- Aktualności

Dyskusje skupiły się na potencjalnych kierunkach kształcenia, takich jak fizjoterapia, pedagogika, psychologia, bezpieczeństwo narodowe, zarządzanie, a także edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna. Starosta zaproponował także rozważenie kierunku pielęgniarstwa, jednak przedstawicielki WSG wskazały, że jego utworzenie m.in. zaplanowano już w Chojnicach.
Szczecinek już dziś może poszczycić się mianem miasta akademickiego – od 2007 roku działa tu filia Społecznej Akademii Nauk, a od 2016 filia Politechniki Koszalińskiej. Jej powstanie było efektem porozumienia zawartego pomiędzy uczelnią, Starostą Szczecineckim, Burmistrzem Miasta Szczecinek, Pomorską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. oraz firmą Kronospan Szczecinek Sp. z o.o., którego celem było utworzenie Wydziału Przemysłu Drzewnego.
Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy to najstarsza niepubliczna uczelnia w tym mieście. Jej historia sięga czasów, gdy funkcjonowała jako Wyższa Pomorska Szkoła Turystyki i Hotelarstwa. Od 2005 roku działa pod obecną nazwą. To uczelnia non profit, której fundusze przeznaczane są wyłącznie na rozwój bazy dydaktycznej i zapewnienie wysokiej jakości kształcenia. WSG opiera się na koncepcji uniwersytetu przedsiębiorczości, funkcjonując jako organizacja ucząca się. Silny nacisk kładzie na rozwój kompetencji praktycznych i integrację edukacji z nauką oraz rynkiem pracy.
Uczelnia od lat angażuje się w działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i wielokrotnie zdobywała laury w konkursie „Lodołamacze”. Przy WSG działa również Fundacja Akademicka „Gaudeamus”. Założycielem uczelni jest spółka "KOLFER", która od 1989 roku działa w branży turystycznej, hotelarskiej i informatycznej.
Ewentualna filia w Szczecinku prowadziłaby kształcenie zarówno na poziomie studiów I i II stopnia, jak również w ramach tzw. PRK 5, czyli kształcenia pomaturalnego (dla porównania – PRK 4 oznacza maturę, a PRK 6 – poziom licencjacki).
Efektem wizyty było opracowanie roboczej wersji listu intencyjnego, który ma trafić teraz do rektora WSG. Wstępne ustalenia zakładają, że po stronie Powiatu Szczecineckiego leżałoby przygotowanie i zapewnienie odpowiedniej infrastruktury dydaktycznej, zaś zadania związane z kadrą dydaktyczną byłyby realizowane wspólnie przez samorząd i uczelnię.
Teraz pozostaje trzymać kciuki za pozytywny rozwój projektu, który otworzyłby przed młodymi mieszkańcami powiatu szczecineckiego kolejne, edukacyjne możliwości.
info: Powiat Szczecinecki