Jest przetarg na modernizację szlaku Szczecinek - Ustka

Miasto z Wizją / 22.11.2016 / Komentarze
Pociągi pojadą 100 km na godzinę

Kilka dni temu pisaliśmy o zamierzeniach spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, która zamierza zmodernizować tory wraz z infrastrukturą kolejową na szlaku ze Szczecinka do Słupska i dalej do Ustki.

Przetarg na roboty właśnie został ogłoszony. Pierwsze prace torowe zaplanowano na wrzesień 2017 roku. Postępowanie obejmuje projekt z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego o wartości około 200 mln zł oraz zadanie ze środków budżetowych PKP PLK.

Jak podał portal rynek kolejowy.pl, efektem modernizacji ma być skrócenie czasu podróży o około 12 min na 121 kilometrach linii. Obecnie na większości szlaku można jeździć z prędkością do 90 km/h, z nielicznymi miejscowymi ograniczeniami do 40 km/h. Remont linii sprawi, że pociągi pasażerskie przyspieszą do 100 km/h, a towarowe do 80 km/h.
Roboty obejmą wymianę toru, przebudowę 47 obiektów inżynieryjnych, w tym m.in.: 8 wiaduktów, 4 mostów, 32 przepustów.
W 20 lokalizacjach podróżni zyskają wygodne perony, nowe oświetlenie, wiaty i ławki, zapewniające lepszą obsługę. Efektem prac ma być także lepsza dostępność do kolei dla osób o organicznej sprawności ruchowej, dzięki podwyższeniu peronów oraz montażowi pochylni ułatwiających wejście na perony.
Na trasie między Szczecinkiem a Ustką przebudowane zostaną 53 przejazdy kolejowo – drogowe. Zaplanowano także nowe mijanki – wyposażone w stacyjne urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

Niestety, kolejarze nie planują elektryfikacji linii 405. Ponadto odcinek od granicy województwa pomorskiego do Szczecinka zostanie poddany mniejszej przebudowie, polegającej głównie na modernizacji systemów srk i przejazdów. Wszystko to w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa i likwidacja zagrożeń eksploatacyjnych na sieci kolejowej”.