Jaka przyszłość straży miejskich?

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 05.08.2017 / Komentarze
Strażnicy chcą zmian w prawie. I nie chodzi tu o ich przywileje, ale przede wszystkim o godne warunki pełnienia służby

Straż Miejska w Szczecinku należy do najprężniej działających gminnych formacji porządkowych nie tylko w województwie zachodniopomorskim.

Nie jest truizmem stwierdzenie, że przy naszych strażnikach mieszkańcy Szczecinka czują się po prostu bezpieczniej. Szczecinecka Straż Miejska spełnia jeszcze jedną, kto wie czy nie najważniejszą rolę - nad wyraz skutecznie wspiera Policję. Dzięki temu policjanci mają więcej czasu, by zajmować się zdarzeniami kryminalnymi o cięższym wymiarze gatunkowym. Niejednokrotnie podkreślał to w swoich wypowiedziach nie tylko komendant Powiatowy Policji mł. insp. Andrzej Dziemianko, ale też burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

Prowadzone przede wszystkim działania porządkowe nie oznaczają, że nasi strażnicy nie ścigają przestępców. I owszem. W pierwszym półroczu, realizując zadania zwiększenia bezpieczeństwa i porządku w miejscach publicznych, strażnicy zatrzymywali sprawców przestępstw - ujęli i przekazali Policji 21 osób.

- Niestety, nie otrzymujemy z Policji informacji zwrotnej, co zrobiono z naszymi materiałami, a powinniśmy być informowani - mówi "Miastu z Wizją" komendant Straży Miejskiej Grzegorz Grondys.

Efekty działalności naszej Straży Miejskiej opisaliśmy w połowie lipca br. w artykule:

http://miastozwizja.pl/dzieki-nim-czujemy-sie-bezpieczniejsi

Niestety, za dobrymi wynikami w działaniach służbowych nie idą warunki pełnienia tej służby. Chodzi tu głównie o płace.

- Między innymi, dlatego wśród strażników następuje bardzo duża rotacja - ujawnia G. Grondys.

- Niskie zarobki oraz trudne warunki służby powodują to, iż przy pierwszych nadarzających się okazjach odchodzą oni do pracy w innych formacjach mundurowych. Najczęściej przechodzą do służby w policji, wojsku i zakładach karnych, które oferują im o wiele lepszą płac. Służby te przy naborze, preferują osoby z takim przygotowaniem do pełnienia służby. Sytuacja powoduje potrzebę szkolenia coraz to nowych osób. Dlatego jesteśmy zmuszeni wystawiać patrole, które nie zostały w pełni przygotowane do wykonywania tego rodzaju pracy.
- Z uwagi na ciągłą rotację niemożliwym jest łączenie w patrole strażników niedoświadczonych z tymi, którzy już nabyli doświadczenie - podkreśla komendant.

- Często strażnicy są zmuszeni do nabywania doświadczenia samemu
a z tym wiążą się również sytuacje i takie gdzie, zawodzą nerwy lub doświadczenie. Niewątpliwie ma to również wpływ na osiągane wyniki.

Nie ma się, zatem co dziwić, że od lat Straże Miejskie i Gminne chcą takich zmian w prawie, które ułatwiłyby im warunki pełnienia służby oraz lepiej zabezpieczyły przyszłość. Chodzi m.in. o zmianę lub doprecyzowanie przepisów prawnych tak, aby straże mogły działać bardziej skutecznie.

Dlatego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji powstał zespół roboczy, którego zadaniem będzie wypracowanie zmian o strażach gminnych.

Samorządowcy i sami strażnicy mają w nim głos doradczy. Otwartą sprawą pozostaje ponowne przemyślenie zadań, jakie miałyby być powierzane strażnikom. Być może powinny zajmować się również bezpieczeństwem, a nie jedynie porządkiem publicznym.

Większość strażników, również szczecineckich, nie dąży do rewolucyjnych zmian w prawie, aczkolwiek apelują o pewne techniczne zmiany, które pozwoliłyby im skuteczniej interweniować, większy dostęp do baz i rejestrów, a także rozszerzenie katalogu wykroczeń, za które mogliby karać.

To nie wszystko. Strażnicy nie ukrywają, że za swoją niełatwą służbę na ulicach powinni więcej zarabiać, mieć dłuższe urlopy, a także prawo do wcześniejszej emerytury.

Międzyresortowy Zespół ds. Współpracy ze Strażami Gminnymi (Miejskimi) przy MSWiA jest już po pierwszym posiedzeniu. Zespołowi przewodniczy wiceminister Spraw Wewnętrznych Jarosław Zieliński. W pierwszym spotkaniu uczestniczyli też m.in. przedstawiciele Związku Miast Polskich, Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych RP, a także Związku Zawodowego Funkcjonariuszy oraz Pracowników Straży Miejskich.

Wiceminister J. Zieliński przedstawił informację dotyczącą postulatów zgłoszonych do aktów prawnych regulujących funkcjonowanie straży miejskich. Podkreślił także, ze ewentualna zmiana przepisów powinna zmierzać do zwiększenia skuteczności działania straży. Dodał, że MSWiA nie planuje przywrócenia strażom gminnym uprawnień w zakresie kontroli ruchu drogowego z wykorzystaniem fotoradarów.  

Podczas posiedzenia głos zabrał również Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk. Oficer podziękował strażnikom za współpracę w zakresie zapewnienia porządku publicznego. Podkreślił, że Straże Miejskie to naturalny partner Policji w licznych zadaniach prewencyjnych.

Ustalono, że następne posiedzenia zespołu będą kontynuowane w trzech grupach roboczych. Kolejne spotkanie odbędzie się pod koniec br.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk