Jak dbamy o cmentarze wojenne?

Miasto z Wizją / 17.02.2017 / Komentarze
Była kontrola. Ocena celująca

Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki skontrolował ratusz, jak ten sobie radzi z utrzymaniem cmentarzy wojennych zlokalizowanych na terenie Szczecinka. Urzędnicy odpowiedzialni za ten stan rzeczy mogą się czuć w pełni usatysfakcjonowani, bowiem kontrola wypadła celująco.

Czytając protokół pokontrolny możemy się m.in. dowiedzieć, że: "Kontrolą objęto realizację porozumienia w 2015 roku w sprawie zadań dotyczących utrzymania grobów i cmentarzy wojennych na terenie Szczecinka oraz wykorzystania dotacji na ten cel (udziela jej Wojewoda Zachodniopomorski - dop. red.).

Kontrolerzy zlustrowali trzy nasze obiekty: Cmentarz Wojenny Żołnierzy Polskich i Armii Radzieckiej, kwaterę Lotników Alianckich oraz Cmentarz Wojenny Żołnierzy Napoleońskich.

O naszym największym cmentarzu wojennym kontrolerzy napisali m.in.: Obiekt posprzątany, zadbany i czysty. Na cmentarzu, zgodnie z porozumieniem zawartym pomiędzy burmistrzem Szczecinka i Wojewodą Zachodniopomorskim zostały wykonane dodatkowe prace remontowo - renowacyjne współfinansowane przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W ich ramach został odnowiony pomnik oraz napisy na 22 tablicach nagrobnych. Ostateczny koszt realizacji zadania wyniósł blisko 30 tys. zł.

Z kolei o Cmentarzu Żołnierzy Napoleońskich kontrolerzy napisali, że teren jest zadbany i posprzątany, a pomnik wyczyszczony. Celująco wypadła też lustracja Kwatery Lotników Alianckich.

Reasumując, kontrolerzy napisali w protokole, że "nie zgłaszają uwag, wniosków ani zaleceń pokontrolnych".