Inwestycja za inwestycją, czyli Szczecinek w budowie

Miasto z Wizją / 16.03.2016 / Komentarze
Drogi na Marcelinie i Raciborkach, parking, segment LA, strefa aktywnego wypoczynku i stanica wędkarska

Tradycją niemal stało się, że wraz z początkiem wiosny w naszym mieście ruszają nowe, bądź kontynuowane są ubiegłoroczne inwestycje. Nie inaczej jest również i tym razem. Łagodna zima również sprzyjała wcześniejszemu rozpoczęciu prac na licznych budowach, gdzie obecnie prace trwają w najlepsze. Te najbardziej widoczne – bo odbywające się w samym centrum Szczecinka – związane są z przebudową placu Wolności. Jednak realizowanych w mieście inwestycji jest znacznie więcej.

- Wiele z tych inwestycji rozpoczęło się jeszcze w ubiegłym roku, stąd też różny stopień ich zaawansowania. Każda budowa obecnie jest na innym etapie. Niebawem, bo już od maja, zaczniemy kolejno odbierać poszczególne obiekty – mówi nam wiceburmistrz Daniel Rak. – W minionym roku na os. Marcelin przystąpiliśmy do dużego zadania, czyli wybudowania za prawie 3 mln zł wszystkich ulic po prawej stronie od ul. Baczyńskiego. Jest to chyba nasza najbardziej zaawansowana inwestycja. Mimo, że umowny termin zakończenia prac mija 30 maja, mieszkańcy tego osiedla już dziś poruszają się po wewnętrznych uliczkach. Tu, poza ciągami jezdnymi, ukończone są również chodniki oraz najazdowe spowalniacze ruchu. Teraz wykonywana jest ostatnia część inwestycji, czyli budowa pętli autobusowej.

- Kolejnym dużym przedsięwzięciem jest budowa parkingu przy ul. Waryńskiego. Żeby dzisiaj wyjść naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców musimy stworzyć optymalne warunki w mieście do funkcjonowania w pewnej przestrzeni. Ważne jest zadbanie nawet o tak przyziemne kwestie, jak chociażby parking, gdzie każdy przyjeżdżając do pracy chce gdzieś zaparkować swoje auto. Tym samym przy ul. Waryńskiego dobiega końca budowa obiektu, który docelowo zapewni ponad 300 dodatkowych miejsc parkingowych.

Na szczecineckiej mapie inwestycyjnej pojawiło się także osiedle Raciborki, gdzie trwa realizacja pierwszego etapu prac związanych z budową dróg, ale też oświetlenia oraz odwodnienia w pasach drogowych. Na zadanie to miasto przeznaczyło blisko 2,8 mln zł. Obecnie na ul. Bocznej, Westerplatte i ul. Szarych Szeregów zakończono roboty dotyczące uzbrajania terenu. Pojawiły się tu już również krawężniki, dzięki którym mieszkańcy osiedla już mogą dostrzec pierwsze kształty przyszłych ciągów ulicznych. Zakończenie wszelkich prac na Raciborkach przewidziano do końca września br.

Również we wrześniu powody do zadowolenia będą mieli nasi sportowcy. Wówczas dobiegnie końca rozbudowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 7. Z nowego obiektu będą mogli korzystać nie tylko podopieczni placówki i uczniowie sąsiadującego z nią Gimnazjum nr 3, ale także – popołudniami – członkowie funkcjonujących w Szczecinku sportowych klubów lekkoatletycznych.

- Trwają także zaawansowane prace nad budową stanicy wędkarskiej. Wydaje mi się, że byłoby grzechem, gdyby nad takim jeziorem, jakim jest Trzesiecko, nie było takiego obiektu. Jesteśmy miastem, które w swoich granicach administracyjnych ma cztery jeziora. Jednak Trzesiecko jest naszą „perełką”, ponieważ jest jeziorem śródmiejskim – kontynuuje nasz rozmówca. - Ta inwestycja, za namową środowiska wędkarskiego, również znalazła się w budżecie. Wcześniej został wykonany projekt, który został także skonsultowany z osobami, które docelowo mają być jego użytkownikami.

- Dobiega także duża inwestycja dotycząca stworzenia strefy aktywnego wypoczynku przy ul. Kopernika. Cała inwestycja ma zakończyć się jeszcze w maju – dodaje Daniel Rak. - Mieliśmy dwa wyjścia i trzeba było podjąć decyzję, w którą stronę iść. Mogliśmy albo rewitalizować tę przestrzeń i próbować ją ożywić, albo sprowadzić masy ziemne i zasypać tę przestrzeń. Mam nadzieję, że nasza decyzja była właściwa i że zagospodarowaliśmy ten teren optymalnie. Powoli wyłania się kształt mini amfiteatru, za chwilę pojawia się tam także elementy malej architektury.

Jak zdradził nasz rozmówca, wkrótce ruszą także przygotowania do kolejnego dużego przedsięwzięcia – budowy sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 6.

Więcej na temat realizowanych i planowanych w mieście inwestycji w naszym dzisiejszym (16.03) programie samorządowym.

Tekst: Marzena Góra
Zdjęcie: Sławomir Włodarczyk