Ile zarobił Szczecinek? Ranking dochodów samorządów.

Miasto z Wizją / 15.09.2016 / Komentarze
Jesteśmy na 145 miejscu w kraju i 8 w województwie

Jesień to czas, w którym publikuje się różnego rodzaju samorządowe rankingi. Taka moda.

Włodarze powiatów, miast i gmin, do słupków i zestawień, podchodzą zazwyczaj z przymrużeniem oka. Jedni się chwalą, inni milczą, a jeszcze inni obojętnie wzruszają ramionami.

Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej (na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego) opublikował właśnie "Ranking dochodów samorządów". Sklasyfikowano w nim 2478 miast, gmin i miast na prawach powiatu. Jest również Szczecinek. Na zacnej pozycji, bo 145 w kraju (127 miejsce wśród miast) i zarazem 8 miejscu w województwie. Według zestawienia w 2015 roku do naszej miejskiej kasy wpłynęło 127 653 276 zł.

W porównaniu do ubiegłorocznego zestawianie nic w zasadzie się nie zmieniło. Przed nami bogatsze samorządy, nie tylko w kraju, ale też w województwie. Szczecin sklasyfikowano na 7 miejscu, Koszalin na 40, Świnoujście zajęło 67 lokatę, Stargard - 72, Kołobrzeg - 85, Police - 101 i Goleniów - 112 lokatę.

Jak podkreślili twórcy rankingu, w Polsce przybyło miast - miliarderów. Obecnie mamy ich 19. To o trzy samorządy więcej niż w 2014 roku.

Co ciekawe, najbogatszą gminą miejsko - wiejską jest podwarszawskie Piaseczno (50 miejsce), którego budżet w zeszłym roku zasiliła kwota 330 mln zł. Natomiast najzamożniejszą gminą wiejską okazał się Kleszczów (59 miejsce), którego wpływy wyniosły 270 mln zł.

Dane zawarte w rankingu uwzględniają dochody własne, dotacje, subwencję ogólną oraz środki na dofinansowanie zadań.