II Szczecineckie Spotkanie z Folklorem

• Tv
Miasto z Wizją / 10.07.2016 / Komentarze

Teren rekreacyjny przy szczecineckim zamku w okresie wakacyjnym wręcz tętni życiem. To tu odbywają się liczne imprezy muzyczne, sportowe i kulturalne. Wśród całej gamy rozmaitych wydarzeń nie zabrakło także propozycji dla miłośników ludowego grania. W niedzielę, 10 lipca nad brzegiem Trzesiecka odbyła się II edycja Szczecineckiego Spotkania z Folklorem.

- Cieszymy się z tak licznej frekwencji i w sposób szczególny witamy zespoły folklorystyczne, które w tym roku zechciały przyjechać na nasze spotkanie. Życzymy państwu dobrej zabawy, miłego odbioru, zespołom powodzenia podczas przeglądu – przywitała publiczność przewodnicząca jury Katarzyna Oleś. Do życzeń dobrej zabawy przyłączył się także wójt Ryszard Jasionas: - Rozpalajmy pogodę muzyką i śpiewem, żeby nam nie przeszkodziła tak, jak w ubiegłym roku. Spotkania z Folklorem to przepiękna inicjatywa zespołu Swojacy, który już po raz drugi organizuje ten przegląd. Wydaje się, że kultury nigdy nie za wiele. Ale tej kultury nam potrzeba w powiecie, w naszych miasteczkach. Życzę wszystkim miłego odbioru i dziękuję za przybycie.

Podczas tegorocznej edycji przeglądu na szczecineckiej scenie zaprezentowało się jedenaście zespołów, z których każdy zaśpiewał przed publicznością po trzy wybrane utwory. Wśród repertuaru nie zabrakło zarówno tych najbardziej znanych ludowych piosenek, jak i nieco mniej znanych. Pojawiła się także piosenka o… Szczecinku. Tą uroczył nas zespół Podlotki z Bornego Sulinowa. Tego dnia gościliśmy nad Trzesieckiem głównie zespoły działające na terenie powiatu szczecineckiego, ale przyjechały do nas grupy także ze Złocieńca, Machowa czy Świdwina.

- Dzisiejszy przegląd jest kontynuacją wydarzenia, które odbyło się w minionym roku. Jak nas zapewnił pan starosta i pan wójt, Szczecineckie Spotkanie z Folklorem będzie miało charakter cykliczny. Niestety w tym roku musieliśmy nieco okroić naszą imprezę, ponieważ odbywa się ona w ogródku kibica i logistycznie musimy to tak wszystko dopasować, żeby zwolnić plac na dzisiejszy wieczorny mecz finałowy – mówi nam Marzena Nowacka, kierownik zespołu, współorganizatora przeglądu. - Myślę, że zespoły przyjechały tu przede wszystkim po integrację. Nie ukrywajmy, że jest pomiędzy nimi rywalizacja, ale to jest zdrowa rywalizacja. Często spotykamy się na takich przeglądach, biesiadujemy wspólnie, rozmawiamy, czerpiemy jedni od drugich, ale też każdy liczy na jakąś nagrodę i docenienie ze strony jury.

Podczas tegorocznej edycji występy zespołów oceniała komisja konkursowa w składzie: wicedyrektor Szkoły Muzycznej im. O. Kolberga Agnieszka Orłowska, dyrektor wydziału promocji w Starostwie Powiatowym – Katarzyna Oleś, nauczyciel sekcji trąbki Andrzej Prokopowicz oraz nauczyciel śpiewu Marcin Jaczewski. Dodajmy, że gościem specjalnym tegorocznego spotkania z folklorem była kapela Swaty z Będzina. Na mieszkańców, oprócz dawki muzyki na swojską nutę, czekały także liczne kiermasze m.in. z domowymi wypiekami, pierogami, miodami czy wyrobami z wikliny.

Tekst, zdjęcia, montaż: Marzena Góra