Hołd Żołnierzom Wyklętym

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 01.03.2016 / Komentarze
We wtorek, 1 marca w Szczecinku po raz piąty odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych

We wtorek, 1 marca w Szczecinku po raz piąty odbyły się oficjalne obchody Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się w południe mszą św. w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Następie uczestnicy obchodów spotkali się pod tablicą pamiątkową, aby uczcić pamięć o żołnierzach antykomunistycznego podziemia. W obchodach wzięli udział m.in. starosta Krzysztof Lis, burmistrz Daniel Rak, posłowie ziemi szczecineckiej, miejscy i powiatowi radni, przedstawiciele gminy oraz mieszkańcy naszego miasta. Wśród obecnych nie zabrakło także gościa honorowego – pani Marii Sosnowskiej, członkini Europejskiej Armii Podziemnej.

- Podziemie antykomunistyczne było, aż do powstania Solidarności, najliczniejszą niepodległościową formacją społecznego oporu przeciwko narzuconej nam władzy. Za swoje działania żołnierze powstania antykomunistycznego byli skazywani na wieloletnie wyroki, byli bici, maltretowani, skazywani na śmierć. Wrzucani do bezimiennych, do dzisiaj niezidentyfikowanych mogił. Zakłamywano o nich pamięć – jako pierwsza zabrała głos posłanka Małgorzata Golińska, członkini Parlamentarnego Zespołu Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - To właśnie ich postawa stworzyła podwaliny niepodległego państwa polskiego. To z ich niezłomności odrodziła się nasza ojczyzna. Wiele upłynęło czasu, zanim w 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu 1 marca dniem pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Żołnierze Wyklęci, dzisiaj powiedzieć wam „dziękuję”, to za mało. Nie da się o was zapomnieć, przejdziecie do historii tak, jak przeszli inni powstańcy, walczący za nasza ojczyznę.

- 3 lutego 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę o ustanowieniu narodowego święta. Tutaj, w Szczecinku, od 5 lat obchodzimy to święto. Od trzech lat w tym miejscu. Ten kamień znaleźliśmy w okolicach Barwic. Ten orzeł, który jest na tablicy, to wzór z oryginalnego orła Żołnierza Września, który też został znaleziony w okolicach Barwic – starosta Krzysztof Lis zwrócił się do uczestników uroczystości zebranych pod pamiątkowym pomnikiem. - Cieszę się dzisiaj ogromnie, że jest nas coraz więcej i że w taki sposób 1 marca chcemy uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych. Tak, jak ksiądz celebrant dzisiaj powiedział, może ci żołnierze będą dla nas wzorem. Może będą pytać nas, gdzie jest nasza wiara, gdzie jest nasz honor, gdzie jest nasz patriotyzm. Tu jest dzisiaj nasza wiara, tu jest nasz honor i tu jest nasz patriotyzm.

Podczas krótkiego wystąpienia głos zabrał także poseł Radosław Lubczyk, który odniósł się do ubiegłotygodniowego sejmowego spotkania z Żołnierzami Wyklętymi, jednocześnie oddając cześć pamięci poległych. Szereg przemówień zakończył mieszkaniec naszego miasta – Zdzisław Brysiak, który z okazji tegorocznych obchodów przygotował i wygłosił okolicznościowy wiersz. Następnie zgromadzeni goście oddali hołd Żołnierzom Wyklętym, składając pod pomnikiem biało-czerwone wiązanki kwiatów. Po uroczystości mieszkańcy zostali zaproszeni na wykład dotyczący „Działalności Pionu Śledczego IPN”, który wygłosił Krzysztof Bukowski, prokurator Instytutu Pamięci Narodowej.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Marzena Góra, Paweł Adamowski
Zdjęcia, montaż: Paweł Adamowski