Gimnazjaliści stworzyli kolejne filmy historyczne

• Tv
Miasto z Wizją / 06.06.2017 / Komentarze
Uczniowie Zespołu Szkół im. Jana III Sobieskiego zapraszają do obejrzenia ich produkcji

Uczniowie Zespołu Szkół im. Jana III Sobieskiego już w minionym roku udowodnili, że nie tylko interesują się historią naszego kraju, ale także maja talent do „przelewania” jej na filmowe kadry. Wówczas szczecinecka młodzież wzięła udział w ogólnopolskim konkursie przebiegającym pod hasłem „Wartości bliskie rotmistrzowi Pileckiemu nadal aktualne – remake sceny z filmu Pilecki”. Ich zadaniem było nagranie krótkiego filmiku, w którym zawarte zostało wybrane wydarzenie z życia rotmistrza. Okazało się, że nasi gimnazjaliści najlepiej ze wszystkich szkół poradzili sobie z tym zadaniem, zdobywając jednocześnie główną nagrodę.

Teraz młodzi twórcy, pod opieką nauczyciela historii Jarosława Dywizjusza, stworzyli kolejne filmowe dzieła. – Pierwszy to „Losy rzucone na szaniec”, który jest próbą adaptacji lektury szkolnej „Kamienie na szaniec”. Drugi pt. „BOA” przybliża działalność Bojowego Oddziału Armii – największej na Pomorzu Zachodnim tajnej organizacji oporu przeciwko władzom Związku Radzieckiego po II wojnie światowej – informuje Jarosław Dywizjusz.

Stworzenia scenariusza oraz reżyserii  podjęła się – podobnie jak w przypadku filmu o rotmistrzu - uczennica Agnieszka Osinka, natomiast za ujęcia i montaż odpowiadał Michał Dziurdź. W rolę aktorów wcielili się ich koledzy i koleżanki ze szkolnej ławy: Artur Pawelski, Iwo Szczerbiński, Jakub Dąbrowski, Jakub Mieczaj, Nikola Siemińska, Nikola Skarbowska, Natalia Kowalik, Dominik Jania, Kaja Leśniewska, Mateusz Radzymiński, Wiktoria Sałasińska, Sara Cieślak, Mateusz Zadrożniak, Jakub Liniewicz, Mateusz Romaniuk, Ola Leśniewska, Berenika Tubielewicz, Kacper Szyszka, Weronika Piecewicz oraz Magdalena Adamczyk.

Oba filmy dostępne są na kanale https://www.youtube.com/channel/UCOCN0HKNs4cOTcojTu6BBAw

Tekst: Marzena Góra