Europejskie Dni Dziedzictwa w Szczecinku

Miasto z Wizją / 09.09.2015 / Komentarze
To już 23 edycja tej imprezy. Europejskie Dni Dziedzictwa, bo o nich mowa, odbędą się w tym roku pod wiele mówiącym hasłem „Utracone dziedzictwo”. Program tegorocznych spotkań z historią jest bardzo atrakcyjny. Rozpocznie się wystawą malarstwa Michała Trägera

Wernisaż artysty odbędzie się  10 września (czwartek) o godz. 17:00 w Muzeum Regionalnym. Michał Träger to postać doskonale znana szczecineckim miłośnikom malarstwa. Artysta, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.  Obecnie jest kierownikiem Zakładu Kształcenia Artystycznego, prowadzi zajęcia z anatomii plastycznej, technik rysunkowych i malarstwa w technikach wodnych i pastelach.

Kolejną propozycją, jaka przygotowana została przez organizatorów,  jest  wykład Katarzyny Lisieckiej  „Ludzkie losy i nasza pamięć. O tradycjach wojskowych i służbie...", który odbędzie się 12 września o godzinie 14:00.

Tydzień później,19 września (sobota), o godz. 14.00,  organizatorzy zapraszają na  wykład pt. „Życie codzienne mieszkańców Turowa” oraz wystawę fotografii z Kroniki Rodziny Below.  Tego samego dnia o godz. 19:00 w galerii „Belbuk” przy ul. 1 Maja 7  Agnieszka Szablikowska przedstawi  multimedialną prezentację połączoną z wystawą  „Pamięć miejsca”.

Ostatnim wydarzeniem września będzie cykl wykładów na temat historii okolic Szczecinka, na które zapraszamy 29 września. Prelekcje w Muzeum Regionalnym w Szczecinku wygłoszą: Fritz Mausolf z Hamburga  („Pomorska wieś do 1945 roku”), Krzysztof Zienkiewicz ze Szczecinka („Historia Drawienia”),  Klaus Wentdlandt z Plön (“Historia Dzików do 1945 r.”). Oprócz tego organizatorzy przygotowali jeszcze cykl muzealnych spotkań z historią, które odbędą się 3 i 4 października. W programie między innymi prelekcja Krzysztofa Kucharskiego pt. "Przywracanie utraconego. Historia Muzeum Wału Pomorskiego i II Wojny Światowej w Szczecinku" oraz otwarcie wystawy fotograficznej "Jak powstawało Muzeum Wału Pomorskiego i II Wojny Światowej w Szczecinku."

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy

inf. Tomasz Czuk