Egzaminy na prawo jazdy w Szczecinku zdaje co druga osoba

Miasto z Wizją / 31.05.2017 / Komentarze
Starosta wraz z dyrektorem ZORD-u podsumowali pierwsze miesiące funkcjonowania ośrodka

Filia Zachodniopomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Szczecinku otworzyła swoje podwoje 1 kwietnia br. Wówczas pierwsi kandydaci na kierowców mieli okazję popisać się swoją wiedzą z zakresu ruchu drogowego i praktyczną umiejętnością prowadzenia pojazdów samochodowych. Siedziba szczecineckiej filii ZORD zlokalizowana została przy ul. Kościuszki na terenie dawnego internatu i boiska sportowego Zespołu Szkół Medycznych.

Teraz, po blisko dwóch miesiącach od rozpoczęcia egzaminowania na szczecineckich ulicach przyszłych kierowców, przyszedł czas na pierwsze wnioski i spostrzeżenia. W spotkaniu podsumowującym ten okres wzięli udział starosta Krzysztof Lis oraz Eugeniusz Romanów, dyrektor ZORD Koszalin.

- Jako pierwsi w województwie, byliśmy bardzo zdeterminowani, aby sfinalizować to przedsięwzięcie – przyznał starosta. - Nie było to łatwe, ale nie mam najmniejszych wątpliwości, że absolutnie było warto. To pokazują statystyki. Mam również nadzieję, że wkrótce w oddziale terenowym pracę znajdą także mieszkańcy naszego powiatu, kiedy już nabędą uprawnienia instruktorskie.

Jak zatem przedstawiają się wspomniane statystyki? Okazuje się, że od początku kwietnia w szczecineckim ośrodku przeprowadzono 438 egzaminów na prawo jazdy. Z czego praktyczny sprawdzian umiejętności poruszania się po ulicach zdaje średnio co drugi egzaminowany. - Ponad połowa, bo 52 proc. wszystkich przystępujących do egzaminu na prawo jazdy, to mieszkańcy powiatu szczecineckiego. Z kolei zdawalność wśród nich kształtuje się na poziomie 41 proc. – dodał Eugeniusz Romanów.

Skąd zatem jeszcze przyjeżdżają do nas osoby, chcące zdobyć upragnione uprawnienia do kierowania pojazdami? - Kolejne 9 proc. zdających to mieszkańcy powiatu drawskiego. Potwierdziły się nasze przypuszczenia i udało nam się zainteresować egzaminami w Szczecinku również mieszkańców Czaplinka, Drawska oraz Złocieńca. Ale pojawiają się też kursanci z powiatu świdwińskiego, jak i z innych województw – pomorskiego oraz wielkopolskiego – kontynuował wyliczenia dyrektor ZORD-u.

W ostatecznym rozrachunku ogólna zdawalność egzaminów w szczecineckim ośrodku wynosi obecnie 34,41 proc. Z kolei z zadaniami na placu manewrowym radzi sobie średnio nieco ponad 30 proc. egzaminowanych. Znacznie lepiej przedstawiają się statystyki odnośnie egzaminów teoretycznych. Tu zdawalność wynosi 56 proc.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk