Dziś handlowa niedziela

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 22.01.2020 / Komentarze
Jedna z siedmiu w tym roku. Sprzedaż towarów tylko dla wybranych. Jak zareaguje rynek?

Niedziela 26 stycznia jest pierwszą z siedmiu handlowych niedziel w tym roku. O kolejnych restrykcjach mających na celu ograniczenie handlu w dni świąteczne pisaliśmy w grudniu, w artykule:

https://miastozwizja.pl/handel-w-niedziele-w-nowym-roku-kolejne-restrykcje

W tym roku do Biedronki, Lidla, Tesco, Intermarche czy POLO na zakupy pójdziemy tylko 7 razy - w niedziele: 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia,13 grudnia i 20 grudnia.

Taka sytuacja to następstwo kolejnych zmian w tej kwestii, które weszły w życie decyzją rządu PiS. Zgodnie z ustawą ograniczającą handel, dodatkowe utrudnienia podczas zakupów napotkamy też w Wielką Sobotę i Wigilię. Sklepy będą wtedy czynne tylko do godziny 14.

Na marne pocieszenie pozostaje fakt, że w każdą niedzielę mogą być czynne: stacje paliw, sklepy osiedlowe, w których klientów obsługuje właściciel, markety przy dworcach, apteki, kwiaciarnie, placówki pocztowe, sklepy działające na zasadzie franczyzy, np. Carrefour Express czy Żabka, miejsca rozrywki i lokale gastronomiczne.

Osoby, które nie przestrzegają zasad zakazu handlu, muszą liczyć się z dotkliwymi konsekwencjami. Inspektor kontrolujący placówkę ma prawo nałożyć na nią mandat w wys. od tysiąca do 5 tys. zł. Sprawa może również zostać przekazana do sądu. Wówczas kara może wynieść nawet 100 tys. zł.

Tekst: Sławomir Włodarczyk