Dzieci wiedzą, jak dbać o bezpieczeństwo na drodze

Miasto z Wizją / 03.03.2021 / Komentarze
Miasteczko ruchu drogowego "Autochodzik" właśnie wzbogaciło się o nowe elementy

Znajomość podstawowych zasad bezpieczeństwa to jedna z najważniejszych lekcji, jaką powinny „odrobić” wszystkie dzieci. O to, aby tak się stało, od wielu lat dbają funkcjonariusze szczecineckiej straży miejskiej. Każdego roku cyklicznie odwiedzają oni uczniów szczecineckich szkół i podopiecznych przedszkoli, aby rozmawiać z dziećmi właśnie o bezpieczeństwie, unikaniu zagrożeń i zachowań w rozmaitych sytuacjach.

Podstawą każdego ze spotkań jest nauczenie dzieci prawidłowego przechodzenia przez przejścia dla pieszych i zasad poruszania się w obrębie drogi. Nieocenioną pomocą dydaktyczną, która pozwala poprzez zabawę przykuć uwagę dzieci i wzbudzić ich zainteresowanie, jest z pewnością miasteczko ruchu drogowego „Autochodzik”. Mata z pasami, mini sygnalizatory świetlne, znaki drogowe i „przebrania” w kształcie samochodów, którymi dysponują strażnicy, zdecydowanie ułatwia naukę. Teraz tego typu zajęcia będą jeszcze bardziej rozbudowane.

- Pandemia pandemią, ale najmłodsi cały czas korzystają z przedszkoli. Uczniowie najmłodszych klas szkół podstawowych również uczęszczają na zajęcia. Najwyższy czas, aby dalej uczyć dzieci bezpiecznych zachowań – mówi spec. Paulina Peciak-Nazarewska ze szczecineckiej Straży Miejskiej. - Służy temu mini miasteczko ruchu drogowego używane przez Straż Miejską w Szczecinku do nauki bezpiecznych zachowań na drogach. Ostatnio nabyliśmy nowe jego elementy. Są to trzy samochodziki: pierwszy identyczny jak radiowóz Straży Miejskiej w Szczecinku, drugi z logiem i rejestracją miasta Szczecinek oraz trzeci uświadamiający, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa.

- Mieliśmy okazję wypróbować nowy nabytek w grupie 5 latków w Przedszkolu im. Kornela Makuszyńskiego. Dzieci mogły wcielić się w rolę kierowców i pieszych, przy okazji uczyć się prawidłowych nawyków na drodze. Na koniec zajęć wszystkie dzieci otrzymały elementy odblaskowe do zawieszania na ubraniu lub tornistrach z numerem alarmowym Straży Miejskiej 986.  Elementy odblaskowe zwiększają widoczność na drodze, z drugiej strony uczą numeru alarmowego jednej z instytucji, u której można uzyskać pomoc – dodaje nasza rozmówczyni. /zr/