Dworzec PKP przejdzie w ręce samorządu

Miasto z Wizją / 03.03.2021 / Komentarze
Burmistrz Daniel Rak: Zgodnie z ustaleniami powinno to się stać do końca marca

W grudniu minionego roku do Szczecinka dotarła dobra wiadomość. Miasto otrzymało ponad 1,6 mln złotych dofinansowania, które ma zostać przeznaczone na jeden z etapów rewitalizacji dworca PKP. Środki te pochodzą z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Jednak aby prace mogły się rozpocząć, najpierw musimy poczekać, aż obecny właściciel nieruchomości przekaże ją miastu. Okazuje się, że już tylko krok dzieli nas od tego momentu. Miejscy radni podjęli już także stosowną uchwałę, pozwalającą miejskiemu samorządowi na przejęcie obiektu. Przed nami jeszcze ostatni etap – przekazanie budynku przez PKP Nieruchomości. Ma się to wydarzyć w ciągu najbliższych tygodni.

- Myślę, że jesteśmy już na samym finiszu – mówi burmistrz Daniel Rak. - W minionym tygodniu spotkaliśmy się z przedstawicielem PKP Nieruchomości. Rozmawialiśmy na temat już dosłownie ostatnich kroków, które miałyby być etapem przejęcia przez nasz samorząd dworca PKP. Przypomnę, że mamy na to współfinansowanie w wysokości 1 mln 600 tys. złotych z pomocą których chcemy zrealizować pierwszy etap, czyli wyremontować tą strefę dedykowaną obsłudze pasażera. Jesteśmy przygotowani do tej inwestycji. Warunkiem uruchomienia zarówno finansowania, jak i postępowań przetargowych, jest przejęcie dworca.

- W tej chwili radni przyjęli uchwałę dotyczącą przejęcia dworca. Rozmawialiśmy na temat pewnych umorzeń podatkowych dotyczących PKP i określiliśmy sobie zasady, które będą towarzyszyły tej ewentualnej wymianie. Czekamy teraz na oficjalne stanowisko PKP Nieruchomości, bo to jest ostatni punkt, który w drodze do naszego porozumienia powinien zostać spełniony. Natomiast my sprawdziliśmy także kwestie finansowe i wydaje się, że zobowiązania i sytuacja podatkowa tej nieruchomości jest czysta i uchwała, którą przyjęli radni, powinna już obligatoryjnie zezwalać mi jako władzy wykonawczej na to, żeby przejąć tą nieruchomość. Wtedy też rozpoczniemy pierwszy etap prac modernizacyjnych. Jednocześnie trwają także rozmowy na temat dalszego dofinansowania kolejnych etapów.

- Mamy takie ustalenia z PKP Nieruchomości i z ministerstwem, że w ciągu pierwszego kwartału, czyli do końca marca, ta nieruchomość przejdzie już na własność miasta – dodaje burmistrz Daniel Rak. /zr/