Droga ekspresowa połączy Szczecinek i Bobolice

• Tv
Miasto z Wizją / 07.09.2023 / Komentarze
Ostatni odcinek S11 w regionie ma już wykonawcę

Wart ponad 1,1 mld zł kontrakt na ostatni odcinek drogi ekspresowej S11 na Pomorzu Zachodnim został podpisany. Mowa o 24 km pomiędzy Bobolicami i Szczecinkiem. Firma Intercor, z którą GDDKiA podpisała umowę przejmie plac budowy w ciągu najbliższych 30 dni, ale zgodnie z umową wykonawca ma jeszcze 7 miesięcy na opracowanie projektów wykonawczych. Faktyczne roboty ruszą wiosną przyszłego roku, a kierowcy pojadą nową drogą w 2026 roku.
Wybudowana zostanie dwujezdniowa droga z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Na trasie powstaną dwa węzły drogowe: Wierzchowo oraz Szczecinek Północ (w miejscu obecnego ronda na północnym końcu obwodnicy Szczecinka) oraz para Miejsc Obsługi Podróżnych (na południe od węzła Wierzchowo). Do wybudowania jest także 26 obiektów inżynierskich.

Zadanie jest realizowane w systemie buduj, a inwestycja ma już zezwolenie na realizację inwestycji drogowej wydane w listopadzie 2022 r.
Odcinek Bobolice – Szczecinek będzie ostatnim realizowanym w województwie zachodniopomorskim. Połączy z jednej strony 12-kilometrową obwodnicę Szczecinka wybudowaną w 2019 r. z drugiej budowane jeszcze trzy odcinki Koszalin – Bobolice. Te ostatnie są już bliskie finału – ich oddanie do ruchu planowane jest na drugą połowę września tego roku.
S11 docelowo połączy Pomorze Zachodnie ze Śląskiem. Będzie miała 550 km i pozwoli pokonać dystans z północy kraju do A1 na Śląsku w ok. 5 godzin. Na dziś gotowych jest 150 km trasy, w tym obwodnice.

Wideo: GDDKiA