Do Świątek naokoło. Przez 3 tygodnie

Miasto z Wizją / 22.09.2016 / Komentarze
Mieszkańcy poznali plan przebudowy ul. Staszica

Mieszkańcy Świątek spotkali się z dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg Włodzimierzem Filem, jego zastępcą Markiem Ziomkiem oraz przedstawicielem wykonawcy inwestycji przebudowy ulicy Staszica - Januszem Kłosowskim z firmy "Infrabud".

Włodzimierz Fil poinformował mieszkańców o planach przebudowy ulicy. Dodał również, że ze względu na dofinansowanie inwestycji z Programu Przebudowy Dróg Gminnych i Powiatowych (z budżetu państwa - dop. red.) inwestycja będzie prowadzona w szybkim tempie, musi zostać sfinalizowana do końca 2016 roku.

Przebudowa ul. Staszica, szczególnie zniwelowanie stromego podjazdu od strony ul. Szczecińskiej w ciągu drogi krajowej nr 20, wymaga czasowego wyłączenia jej z ruchu. Pociągnie to za sobą określone konsekwencje przede wszystkim dla zmotoryzowanych mieszkańców Świątek. Na pewnych etapach przebudowy ulicy będą oni mogli dojechać do swoich domostw wyłącznie drogami okrężnymi - ul. Wilczkowską od strony Trzesieki i drogą gruntową od drogi gminnej Jelenino - Mosina.

- Dyrektor W. Fil wprowadził mieszkańców w najistotniejsze szczegóły dotyczące inwestycji i przebiegu robót, które odbywać się będą w takich dwóch punktach strategicznych - mówi Piotr Rozmus, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego.

-  Punkt A obejmie odcinek od Specjalnego Ośrodka Wychowawczego do wjazdu w ulicę Różaną, z kolei punkt B od rzeczonego wjazdu aż do ul. Szczecińskiej. O ile w przypadku pierwszego odcinka sprawy płynnej komunikacji rozwiąże ruch wahadłowy, tak prace przy odcinku drugim na pewnym etapie  wymuszą całkowite zamknięcie drogi. Wszystko za sprawą obniżenia wzniesienia o 1,5 metra.

Przedstawiciel inwestora poinformował, że w związku z robotami ul. Staszica zostanie wyłączona z ruchu na około 3 tygodnie.

- Alternatywna trasa objazdu prowadzi przez Trzesiekę oraz Jelenino i Mosinę - dodaje P. Rozmus. - Piesi natomiast będą mogli poruszać się ścieżką biegnącą tuż obok, przez wzniesienie Marientron. Jak można się było spodziewać pojawiły się pytania. Wątpliwości wzbudził również sam projekt, który budowę chodnika przewiduje tylko po jednej stronie. Mieszkańcy prosili również o wkomponowanie w plany budowy ścieżki rowerowej.
O kwestiach technicznych dotyczących inwestycji pisaliśmy m.in. w artykule: