Do kasy miasta trafi 3 mln zł, m.in. na inwestycje

Miasto z Wizją / 30.09.2022 / Komentarze
Rada Miasta zaakceptowała nowe podatki od nieruchomości

Na dzisiejszej sesji (czwartek, 29 września) Rada Miasta zajęła się m.in. zmianami wysokości podatku od nieruchomości. Ostatni raz taką operację radni przeprowadzili w październiku 2021 roku.

Jeżeli chodzi o podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków, nastąpi wzrost o 0,13 zł za 1 m2 pow. - do 1,16 zł za 1m2 pow. Z kolei podatek pod wodami powierzchniowymi wzrośnie o 0,62 zł za 1 ha powierzchni do 5,79 zł za 1 ha.

Jeżeli chodzi o pozostałe opłaty od nieruchomości, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - nastąpi wzrost o 0,07 zł za 1 m2 pow. do 0,61 zł od 1m2 pow.

Są też inne zmiany. Podatek od nieruchomości niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji i położonych na terenach, dla których plan miejscowy przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym, jeżeli od dnia wejścia w życie tego planu w odniesieniu do tych gruntów upłynął okres 4 lat, a w tym czasie nie zakończono budowy zgodnie z przepisami prawa budowlanego - wzrost o 0,41 zł za 1 m2 pow. do 3,81 zł od 1m2 pow.

Nowe podatki od budynków lub ich części:

1) mieszkalnych - wzrost o 0,18 zł za 1 m2 pow. do 1 zł od 1m2 pow. użytkowej.

2) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - wzrost o 3,04 zł za 1 m2 powierzchni do 28,78 zł od 1m2 pow. użytkowej.

3) zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym - wzrost o 1,43 zł za 1 m2 pow. do 13,47 zł za 1m2 pow. użytkowej.

4) związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń - wzrost o 0,62 zł za 1 m2 powierzchni - do 5,87 zł za 1 m2 pow. użytkowej.

5) pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - wzrost o 1,03 zł za 1m2 pow. do 9,71 zł za 1m2 pow. użytkowej.

Stawka podatkowa od budowli pozostaje na poziomie roku bieżącego, tj. 2 proc. wartości.

Radni głosowali: 12 - za, 3 - wstrzymujące się i 4 przeciw.

Zmiany stawek podatkowych przyniosą miastu w 2023 roku kwotę około 3 mln zł. Pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na inwestycje.