Czesław Miłosz i Warcisław IV patronami ulic

Miasto z Wizją / 16.08.2017 / Komentarze
Burmistrz: Propozycji było bardzo dużo, komisja wybrała Miłosza i Warcisława. Teraz słowo decydujące należy do radnych

Jak już kilkakrotnie pisaliśmy, ustawa dekomunizacyjna wymusiła na Szczecinku zmianę nazwy kolejnych dwóch "niesłusznych", według IPN, ulic. Tym razem chodzi o ul. Leona Kruczkowskiego (działacz PZPR) i ul. 28 Lutego (data zdobycia Neustettin przez żołnierzy Armii Czerwonej w lutym 1945 roku).

Na dokonanie zmian miasto ma mało czasu. Musi tego dokonać do 2 września br. Z tego też względu jeszcze pod koniec sierpnia na nadzwyczajnej sesji spotka się Rada Miasta Szczecinka,. Wówczas radni zdecydują o finalnym nadaniu dwóm "komunistycznych" ulicom nowych, "słusznych" patronów.

- Dlaczego tak się spieszymy? Powód jest prosty. Instytut Pamięci Narodowej zagroził nam, że jeżeli do 2 września nie zmienimy nazw ulic, to wojewoda wyda w tej sprawie zarządzenie zastępcze i wskaże nam nowe nazwy - ujawnia w rozmowie z "Miastem z Wizją" burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

- Żeby tego uniknąć, musimy działać, bo wiadomo jakie nazwy może nam zaproponować wojewoda. Operował nimi na Komisji Prawa, Legislacji i Porządku Publicznego radny "Razem dla Szczecinka" Andrzej Grobelny, proponując nową nazwę dla ulicy 28 Lutego - Żołnierzy Wyklętych. No, nie do końca odpowiada wszystkim mieszkańcom Szczecinka taka nazwa.

Burmistrz podkreślił, że w związku z takim rozwojem sytuacji, miasto nie utrzyma nazwy 28 Lutego, nawet gdyby jej patronem, o czym pisaliśmy, został np. Dzień Chorób Rzadkich.

- To jest poważna sprawa, ulica jest zbyt długa a my nie mamy zamiaru boksować się z wojewoda. Trzeba te nazwy zmienić i tyle - podkreśla burmistrz.

- Komisja obradowała dość długo, m.in. ze względu na to, że rozpatrywała bardzo dużą ilość propozycji nowych nazw, od neutralnych po wybitnie polityczne. W końcu postanowiła zarekomendować Radzie Miasta zmianę nazwy ulicy 28 Lutego na Warcisława IV, założyciela Szczecinka, a ulicy Leona Kruczkowskiego na noblistę Czesława Miłosza. Finalną decyzję w tej kwestii podejmie Rada Miasta.

Więcej na ten temat w czwartkowym Programie Samorządowym "Miasta z Wizją". Gościem naszego programu będzie burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.