Czas na nowy dowód osobisty

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 13.04.2021 / Komentarze
Dokument z odciskami palców i własnoręcznym podpisem

Od 2 sierpnia br. będą obowiązywały nowe dowody osobiste, na których będą nasze odciski palców i odręczny podpis. Jak czytamy w komunikacie działu cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zmiany te wynikają z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE.

Jak informuje dział cyfryzacji, zmiana ta nie spowoduje, że wszyscy będziemy musieli wymieniać swoje dowody osobiste.

"Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność. Nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność po 2 sierpnia lub które kończą 18 lat. Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat" - czytamy w komunikacie.

Kancelaria poinformowała, że wszyscy, którzy przez internet chcieliby złożyć wniosek o dowód osobisty, mają na to 111 dni. Od 2 sierpnia nie będzie można składać wniosków online, a jest to związane ze zmianą zawartości warstw graficznej i elektronicznej wydawanych dokumentów tożsamości.

"Wszystkie państwa członkowskie zostały zobligowane do umieszczania w nich odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznego podpisu posiadacza dowodu (w warstwie graficznej). Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. A to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty" - czytamy w komunikacie.

Czy w związku ze zmianą dowodów przewidywane są jakieś wyjątki? Jak informuje KPRM, składanie online wniosku o dowód osobisty będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do lat 12 roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane.

Z informacji zamieszczonych w komunikacie wynika, że wprowadzanie zmian jest już na ostatniej prostej. We wtorek Sejm zacznie prace nad przygotowywanym przez Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji projektem zmian w ustawie o dowodach osobistych, która wprowadza je do polskiego porządku prawnego.

Tekst (opracowanie): Sławomir Włodarczyk

Źródło: Onet pl

Foto: Mateusz Marek/PAP