Centrum Edukacji Ekologicznej oficjalnie otwarte

• Tv
Miasto z Wizją / 29.06.2016 / Komentarze
Były przemówienia, przecięcie wstęgi i zwiedzanie obiektu. Od dziś placówka otworzyła swoje podwoje

29 czerwca to kolejna ważna data, która na długo zapisze się w historii Szczecinka oraz naszego powiatu. Tego dnia miało miejsce oficjalne otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior. W uroczystości wzięli udział m.in. starosta Krzysztof Lis, wicestarosta Marek Kotschy, członkowie Zarządu Powiatu Szczecineckiego, burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, poseł Małgorzata Golińska, Robert Grzywacz z Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, prezes WFOŚiGW Jacek Chrzanowski, a także przedstawiciele RDLP, Kronospanu, dyrektorzy miejskich i powiatowych spółek oraz instytucji, wójtowie i burmistrzowie z terenu naszego powiatu, jak również dyrektorzy szkół i placówek oświatowych.

- Dla samorządu powiatu szczecineckiego jest to dzień szczególny, dlatego że w sposób uroczysty chcemy pokazać to, co jest związane z CEEiRJ – zwrócił się do obecnych gości starosta Krzysztof Lis. – Motorem do tego, aby to przedsięwzięcie spróbować zrealizować były przedsięwzięcia związane z inwestycjami prowadzone przez miasto Szczecinek przy jez. Trzesiecko. Władze Szczecinka w pewnych działaniach inwestycyjnych zaczęły myśleć o odwróceniu się „twarzą” do jeziora. Cała linia brzegowa w sposób szczególny zaczęła być zagospodarowywana od kilku lat, co jest ogromna zasługa burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa.

- Cały proces inwestycyjny przygotowaliśmy w roku 2013. Rozpoczęliśmy go w 2014. Remont zakończył się w sierpniu 2015 r. Powinien być to obiekt, który będzie dobrze odczytywany w tym miejscu Szczecinka, bo jest kapitalnie położony. Wniosek o dofinansowanie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska cztery razy. Tym wszystkim, którzy wspierali nas w tym przedsięwzięciu, bardzo serdecznie dziękuję – dodał starosta.

Podczas uroczystości głos zabrał także m.in. Jerzy Hardie-Douglas: - Chce przede wszystkim pogratulować, ze ten bardzo ciekawy i ważny dla Szczecinka projekt jest dzisiaj finalizowany. Ten projekt był bardzo kosztowny i w miarę realizacji okazywał się coraz droższy, montaż finansowy był bardzo trudny. Jest to jeden z tych przykładów harmonijnej współpracy miedzy miastem i starostwem. To, co udowadniamy już od wielu lat, że potrafimy wspólnie różnego rodzaju przedsięwzięcia realizować. Obiekt ten jest niewątpliwie obiektem powiatowym, ale mi jako burmistrzowi niezwykle zależało na tym, żeby on został zrewitalizowany.

- Niezwykle liczę na to, że ten ośrodek będzie  miejscem, gdzie następuje wymiana poglądów miedzy osobami, które w sposób profesjonalny w Polsce zajmują się hydrobiologią. Doprowadziliśmy do tego, że mamy listy intencyjne od kilkunastu najważniejszych uczelni w Polsce. Wielu bardzo znanych profesorów chce tu przyjeżdżać.

Przed gośćmi wystąpił także prof. Stanisław Podsiadłowski, który odpowiada za innowacyjną metodę rekultywacji naszego jeziora. Jak zaznaczył podczas swojej prezentacji, Szczecinek jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie przeprowadzona została pełna rekultywacja jeziora. Z kolei Radosław Wąs, dyrektor CEEiRJ przybliżył uczestnikom uroczystości to, czym dokładnie będzie się zajmowała nowo otwarta jednostka oraz jakie zadania stawia sobie na przyszłe lata.

Dodajmy, że całkowity koszt przebudowy historycznego, niszczejącego budynku na nowoczesny obiekt wyniósł 8 674 845 zł, z czego jego przebudowa pochłonęła 7 666 738 zł, a wyposażenie – 1 008 107 zł. Realizacja tego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie poszczególnych ośrodków, miasta, instytucji firm oraz miasta. Wkład własny powiatu w tę inwestycję wyniósł blisko 2,8 mln zł. WFOŚiGW przyznało na ten cel dotacje w wysokości 3,7 mln zł oraz udzieliło pożyczki na sumę ponad 800 tys. zł. Swoją cegiełkę w postaci 1 mln dołożyła także RDLP w Szczecinku, miasto Szczecinek – 200 tys. zł oraz firma Kronospan – 200 tys. zł, która sfinansowała zakup pokaźnych rozmiarów szklanych akwariów do jednej z sal edukacyjnych, a także przekazała panele podłogowe, które posłużyły przy pracach wykończeniowych obiektu.

Tekst, zdjęcia: Marzena Góra